Zgnilec amerykański powiat ostrowski
fot: zdjęcie poglądowe

Na terenie powiatu ostrowskiego pojawiła się bardzo niebezpieczna choroba dla pszczół – Zgnilec amerykański. Powiatowy Lekarz Weterynarii wydał w tej sprawie komunikat.

 

Pełna treść wydanego komunikatu

„Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim informuje, że na terenie gminy Ostrów Wielkopolski wykryto ognisko zgnilca amerykańskiego pszczół. Na chorobę tę chorują tylko pszczoły i nie jest ona groźna dla ludzi. W związku z wystąpieniem ogniska choroby został wyznaczony obszar zapowietrzony w promieniu 6 km od ogniska. Obszar ten został oznaczony tablicami informacyjnymi ,,UWAGA ZGNILEC AMERKAŃSKI PSZCZÓŁ „OBSZAR ZAPOWIETRZONY’’. Wszystkie restrykcje weterynaryjne dotyczą tylko właścicieli pasiek w wyznaczonym obszarze. Powiatowy Lekarz Weterynarii informuje, że spożywanie miodu nie jest zagrożeniem dla zdrowia ludzi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ostrowie Wielkopolskim Dariusz Hyhs”

 

Choroba ta atakuje larwy tych owadów i powoduje duże straty w pasiekach. Najbardziej skutecznym sposobem uratowania pasieki jest spalenie ula wraz z całą pszczelą rodziną. Nie zagraża ludziom bezpośrednio, natomiast może powodować trudności z zapylaniem roślin.

Warto przeczytać: Złowiono ogromnego suma
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments