zdjęcie poglądowe: pixabay.com

Jak informowaliśmy wczoraj w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice w powiecie ostrowskim w fermie niosek towarowych pojawił się pierwszy przypadek grypy ptaków. Potwierdził to Państwowy Instytut Weterynaryjny. Zapadła także decyzja o utylizacji 65 tys. sztuk niosek.

Pierwszy przypadek grypy ptaków pojawił się na fermie drobiu w miejscowości Topola Osiedle w gminie Przygodzice (pow. ostrowski). Do tej pory choroba na terenie Polski wystąpiła w województwie lubelskim. Wcześniej zagrożenie wirusem pojawiło się w województwie wielkopolskim w 2017 roku. Wirus jest groźny dla zamkniętych hodowli drobiu, ale nie zagraża zdrowiu i życiu ludzi.

Powiatowy Lekarz Weterynarii podpisze rozporządzenie w sprawie określenia obszaru zagrożenia wystąpieniem „wysoce zjadliwej grypy ptaków”, strefy objętej obostrzeniami oraz nakazów i zakazów obowiązujących na tym terenie. Za obszar zapowietrzony „wysoce zjadliwą grypą ptaków” uznaje się trzykilometrową strefę wokół miejscowości wystąpienia choroby.

Zebrał się powiatowy zespół zarządzania kryzysowego, który działa wspólnie z powiatowym lekarzem weterynarii. Powiadomiona została straż pożarna i policja, oznakowano też teren i wyłożone zostały specjalne maty do dezynfekcji.

Fot: UG Ostrów Wlkp,

– Apeluję do właścicieli wielkopolskich gospodarstw i ferm o rygorystyczne przestrzeganie zaleceń lekarza weterynarii w zakresie utrzymywania drobiu. Jestem przekonany, że szybko uda nam się opanować sytuację i nie dojdzie do rozprzestrzenienia się wirusa. Proszę jednak, aby gospodarze i właściciele farm niezwłocznie zgłaszali wszystkie przypadki chorób drobiu powiatowym lekarzom weterynarii. Nie można odpuścić żadnego przypadku, bo zignorowanie problemu może wywołać efekt kuli śnieżnej – mówi Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Ptaki z dotkniętej wirusem fermy zostaną uśpione. Z uwagi na fakt, że jest to hodowla klatkowa, cały proces utylizacji może potrwać nawet dwa dni.

Wystąpienie wirusa nakłada na hodowców ptaków liczne obostrzenia, które wynikają z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie zarządzenia środków związanych z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz.U. 2016, poz. 2091). Na obszarze zagrożonym wystąpieniem wirusa hodowcy drobiu zobowiązani są do stosowania środków bezpieczeństwa biologicznego.

Fot: UG Ostrów Wlkp,

Jak informuje Urząd Gminy Przygodzice – „Każdy posiadacz choćby jednej sztuki drobiu z terenu Gminy Przygodzice zobowiązany jest zgłosić ten fakt do właściwego sołtysa, urzędu gminy lub powiatowego lekarza weterynarii.

Do odwołania obowiązują zakazy wypuszczania ptactwa domowego, sprzedaży żywego drobiu na bazarach i giełdach. Drób musi przebywać w obiektach zamkniętych.

Procedury przewidują, iż w przypadku ujawnienia wirusa całe stado jest likwidowane, a miejsce odkażane. Jeśli producent zachował wszelkie środki ostrożności, wówczas może liczyć na odszkodowanie; jednak jeśli tego nie zrobił, nie ma szans na żadną rekompensatę. Niestosującym się do zakazu grożą wysokie kary.

Objawy ptasiej grypy

W szerzeniu się zakażeń pomiędzy fermami drobiu istotną rolę może odgrywać człowiek, gdyż wirus łatwo przenosi się na odzieży, sprzęcie czy środkach transportu. Kluczowa jest zatem bioasekuracja. Obostrzenia będą obowiązywały, aż do dowołania.
ŹRÓDŁOWielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu, UG Ostrów Wielkopolski, UG Przygodzice,
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments