72. Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Bohaterów Westerplatte z Gorzyc Wielkich zdobyła tytuł „Drużyny Niepodległości”. O tym, co musieli pokonać po drodze po tytuł opowiedzieli podczas spotkania ze Starosta Ostrowskim.


Spotkanie z harcerzami odbyło się 15 lutego 2019 r. w Sali im. Wojciecha Lipskiego w Starostwie Powiatowym. Oprócz harcerzy z Gorzyc wziął w nim udział harcmistrz Jerzy Hnatyk.

– Jesteście drużyną, która odniosła sukces. Staram się stosować w samorządowej działalności zasady takie jakie są u Was w harcerstwie. Nigdy nie mówię, że ja sam coś zrobiłem , ale że zrobiła to nasza powiatowa drużyna. Bo w drużynie można odnieść sukces. I tytuł, który zdobyliście jest tego dowodem. Podziwiam Was, że chce się Wam chcieć – mówił Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Harcerze z Gorzyc znaleźli się w gronie 100. drużyn wyróżnionych przez naczelnik ZHP. To spore osiągnięcie, bo z całej Polski rywalizowało ponad 1000 drużyn. Celem projektu Drużyna Niepodległości było ,,budzenie historii’’ poprzez szeroko pojętą edukację o rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

– Projekt zachęcał do udziału w różnych formach: biwakach, rajdach, rekonstrukcjach. Podczas tych przedsięwzięć poznawaliśmy powstańców, którzy tutaj walczyli. Odwiedzaliśmy miejsca, w których toczyły się bitwy. Szukaliśmy i zbieraliśmy informacje o powstaniu. Wszystko było spisywane, dokumentowane zdjęciami i w formie raportów przesyłane do Komendy Głównej – mówił Dawid Bolach drużynowy, na co dzień uczeń jednej ze szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat, który dla realizacji harcerskiej pasji dojeżdża co tydzień z Granowca do Gorzyc.

Jak sami przyznali dużym przeżyciem dla harcerzy był udział w obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

– Miałem tę przyjemność stać z chorągwią hufca i to był moment kiedy uświadomiłem sobie podniosłość rocznicy i swoje wyróżnienie – powiedział D. Bolach.

Za otrzymanie miana Drużyny Niepodległości harcerze otrzymali od Starosty Ostrowskiego drobne upominki. Tuż po spotkaniu pojechali na Zlot Chorągwi Wielkopolskiej ZHP podsumowującej obchody 100-lecia Powstania Wielkopolskiego.
ŹRÓDŁOStarostwo Powiatowe w Ostrowie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments