W ramach obchodów 100. lecia Powstania Wielkopolskiego w Przygodzicach odbyła się rekonstrukcja walk powstańczych, potyczki pod Boczkowem z 27 grudnia 1918r. w której zginął Jan Mertka – mieszkaniec Przygodzic i pierwszy poległy Powstaniec Wielkopolski.

Inscenizacja przygotowana została przez Ostrowską Grupę Rekonstrukcyjną Bartosza Lisiaka oraz młodzież z naszego regionu. W rolę Jana Mertki wcielił się spokrewniony z nim gimnazjalista z Ostrowa Wielkopolskiego Piotr Oczachowski.

Jan Mertka urodził się w 1899 roku w Przygodzicach. Po ukończeniu szkoły powszechnej przymuszony sytuacją materialną w 1915 roku wyjechał do pracy do Westfalii. Stamtąd został wcielony do armii pruskiej. Po powrocie w rodzinne strony został przydzielony do I Batalionu Pogranicznego Poznańskiego. 27 grudnia pełnił służbę patrolową w okolicach Boczkowa, gdzie w jego trakcie został śmiertelnie postrzelony. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

[Best_Wordpress_Gallery id=”67″ gal_title=”20181220-inscenizacja-przygodzice”]

Podczas dzisiejszej inscenizacji organizatorzy przybliży również umundurowania jakie mieli na sobie Powstańcy Warszawscy, czy też żołnierki z 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater.

W Szkole Podstawowej w Przygodzicach wystawiono Księgę Zgonów wraz z tłumaczeniem aktu zgonu Jana Mertki z 27 grudnia 1918 r.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments