Właściciele drobiu, zgodnie z wprowadzonymi przepisami, mają obowiązek zgłoszenia miejsca utrzymywania zwierząt w ramach ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt. Planowane jest wprowadzenie jednak wyjątków, aby nie musieli tego robić wszyscy posiadacze kur, kaczek czy gęsi.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nakłada na każdy podmiot utrzymujący zwierzęta lądowe (w tym drób) obowiązek rejestracji. W drodze odstępstwa państwa członkowskie mogą zwolnić z obowiązku rejestracji niektóre podmioty stwarzające nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego. Ponadto zgodnie z ustawą z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt każdy kto utrzymuje drób przyzagrodowo, musi zarejestrować swój „zakład drobiu” w przeciągu ciągu trzech miesięcy od wejścia przepisów w życie, a więc do 6 kwietnia 2023 roku.
Przyjęte przepisy zobowiązały do zgłaszania utrzymywania drobiu, niezależnie od ilości posiadanego ptactwa, a wiec nawet jednej sztuki.
W dniu 8 lutego Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka o pilną interwencję w zakresie przepisów przyjętej ustawy, żeby zastosować odstępstwa w przypadku zakładów stwarzających nieistotne ryzyko dla zdrowia zwierząt lub zdrowia publicznego.
Jak argumentuje KRIR – „Zwolnienie osób utrzymujących drób przyzagrodowo z tego obowiązku jest uzasadnione ze względu na fakt, że utrzymywanie drobiu w małych ilościach we własnych gospodarstwach rolnych czy przy domostwach nie stanowi zagrożenia dla zdrowia zwierząt ani zdrowia publicznego. Takie działania pozwolą na uwolnienie rolników od dodatkowych obciążeń administracyjnych i pozwolą skupić się na głównych działaniach związanych z prowadzeniem swoich gospodarstw”.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało następnie, że podjęło prace legislacyjne, aby odstępstwo od przepisów unijnych mogło być zastosowane na gruncie krajowym. Odstępstwo od rejestracji ma dotyczyć osób, które utrzymują drób na własne potrzeby. Po przyjęciu przepisów takie osoby, nie będą musiały go rejestrować u Powiatowego Lekarza Weterynarii ani w Krajowej Bazie Danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
– Jeśli dana osoba przeznacza jaja czy mięso pochodzące od własnego drobiu na własne potrzeby, będzie ona zwolniona z obowiązku rejestracji. Do czasu przyjęcia odpowiednich przepisów MRiRW zaleca powstrzymanie się od rejestracji takiego drobiu” – informuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Należy pamiętać, że zgodnie z prawem polskim drób, to nie tylko kury, kaczki gęsi i indyki ale także np. bażanty, kuropatwy, przepiórki, gołębie, a także strusie.
Zobacz również: Ostrowskie wodociągi mają 120 lat. Krótka historia wodociągów w Ostrowie