Nowoczesna sterylizatora powstanie w ostrowskim szpitalu. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym roku, a środki na ten cel szpital i powiat pozyskały w części z rezerwy Prezesa Rady Ministrów.


W dniu 27 sierpnia 2019 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu podpisana została umowa, na przekazanie kwoty 1,2 mln złotych dotacji z rezerwy Prezesa Rady Ministrów właśnie na modernizację centralnej sterylizatorni. W sterylizatorni dezynfekowany jest sprzęt m.in. do wszystkich operacji i zabiegów.


Władze Powiatu Ostrowskiego oraz Dyrekcja Szpitala kilka miesięcy temu złożyły stosowne dokumenty w sprawie dofinansowania pierwszego etapu tej inwestycji. Wnioskowana kwota opiewała na 3,5 mln zł. Ostatecznie otrzymano 1,2 mln zł. Ostatnie tygodnie poświęcone były na przygotowanie takiego montażu finansowego, który mimo zmniejszonej kwoty pozwoliłby skorzystać z tych środków.


Pierwszy etap inwestycji kosztować będzie ponad 4 mln zł.

– Z naszego budżetu dołożymy na ten cel 1,2 mln a pozostałą kwotę wyasygnuje szpital. Dziękuję pracownikom obu naszych instytucji i Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego za merytoryczną pracę, ale także za wsparcie na poziomie parlamentarnym, bez którego trudno byłoby sięgnąć po te środki – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Obecna sterylizatornia mieści się w piwnicach szpitala.

– Warunki, którymi dysponujemy nie odpowiadają standardom i potrzebom. Pomieszczenia są bardzo ciasne i mało funkcjonalne. Wymiany wymaga także sprzęt. Tymczasem nie ma szans na sprawne funkcjonowanie poszczególnych oddziałów zwłaszcza urazowych bez dobrej sterylizacji – powiedział Dariusz Bierła Dyrektor Ostrowskiego szpitala.


Nowa sterylizacja zlokalizowana zostanie na pierwszym poziomie nowo wybudowanego skrzydła szpitalnego. Do zagospodarowania będzie kilkaset metrów kwadratowych. Prace budowlane powinny rozpocząć się w tym roku.


Dofinansowanie z rezerwy Premiera to kolejne środki zewnętrzne pozyskane dla szpitala w ostatnim czasie.

– Cieszę się, że do naszego szpitala udaje się pozyskiwać środki z różnych źródeł: od Marszałka Województwa, od Jurka Owsiaka z Fundacji WOŚP, z Ministerstwa Zdrowia czy teraz z rezerwy Premiera. Udało się nam w Ostrowie to, że szpital łączy i mam nadzieję, że nadal tak będzie! A my będziemy się starać o kolejne środki. – powiedział Starosta Ostrowski.

Zobacz również: Będzie remont kolejnego oddziału ostrowskiego szpitala
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments