Do końca lipca  w Muzeum w Lewkowie  można oglądać wystawę interaktywną „Wszystko jest liczbą”. Wystawa poświęcona jest różnym działaniom i doświadczeniom matematycznym. Jednak to nie koniec tego typu wystaw w Lewkowie. W listopadzie będzie można doświadczyć kolejnej wystawy interaktywnej, tym razem nie matematycznej, ale związanej z naukami biologicznymi pt. „Świat zmysłów”.

– Celem wystawy „Świat zmysłów” jest przybliżenie widzom anatomicznych, fizjologicznych i fizycznych podstaw działania narządów zmysłów. Na wystawie znajdzie się blisko 60 doświadczeń pokazujących wybrane zjawiska związane z budową i działaniem narządów zmysłów człowieka. Okazuje się, że nasz organizm  to urządzanie typu stereo. Kilka eksperymentów pokazuje, że organizm posługuje się parami receptorów. I nie chodzi tu jedynie o dwoje uszu czy oczu. Okazuje się, że dotyk i węch również mogą działać w podobny sposób jak słuch czy wzrok – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Dlaczego nazywamy tę wystawę interaktywną? Tematyka wystawy jest prezentowana poprzez doświadczenia wykonywane samodzielnie przez widza. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. W ten sposób widz, samodzielnie eksperymentując, przemienia się z biernego obserwatora we współtwórcę wystawy i bawiąc się zdobywa nową wiedzę. 

– W trakcie wystawy można także zabawić się z naszym mózgiem. Okazuje się, że organizm potrafi nas nieźle oszukać. Nasze uszy czy oczy mimo swojej doskonałości potrafią nas zwodzić. Odpowiedzialny jest za to nasz mózg, który lubi upraszczać – dodaje dyrektor Nowicka.

Zwiedzający będą mogli zapoznać się z tematyką wystawy dzięki samodzielnie wykonywanym doświadczeniom. Każdemu eksperymentowi towarzyszy krótka instrukcja wykonania oraz objaśnienie prezentowanego zjawiska. Wystawa składa się z trzech części, przedstawiających różne spojrzenia na działanie zmysłów. W każdej z nich znajdziemy eksperymenty dotyczące innych zmysłów. Są to:  

  • Receptory – rejestratory sygnałów dla układu nerwowego 
  • Mono i stereo 
  • Oszukać zmysły  

Autorami wystawy są: dr Maciej Kluza oraz dr hab. Ewa Wyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wystawa do Lewkowa przyjedzie w połowie listopada.

Zobacz również: W sierpniu sporo atrakcji w Amfiteatrze
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments