Od tego roku w wyniku wprowadzonych zmian podatnicy mogą przekazać 1,5% podatku PIT na rzecz wybranej Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). Wcześniej wspierali wybrane organizacje 1% należnego podatku. Przypominamy jak możemy przekazać część swojego podatku wybranym OPP.
Podatnik rozliczający PIT za 2022 rok może zadeklarować przekazanie 1,5% swojego podatku dla dowolnie wybranej OPP, która znajduje się w wykazie organizacji uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 r. w 2023 r.
Jeśli korzystaliśmy z tej możliwości w ubiegłym roku i chcemy złożyć zeznanie podatkowe za 2022 r. w usłudze Twój e-PIT, będziemy mieli tam wstawiony w zeznaniu nr KRS organizacji, którą ostatnio wspieraliśmy. Oczywiście o ile jest ona nadal uprawiona do otrzymywania 1,5% podatku. Możemy również tam zmienić organizację. Możemy też tam wskazać cel szczegółowy jeżeli chcemy, żeby środki przez organizację były odpowiednio wykorzystane.
Składając PIT samodzielnie np. prowadząc działalność gospodarczą w odpowiedniej rubryce swojej deklaracji musimy podać numer
wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego wybranej OPP na którą chcemy przekazać część naszego podatku. Nie można natomiast wybrać kilku organizacji pożytku publicznego i dzielić kwoty podatku z PIT-36L między poszczególne organizacje.
Zobacz również: W tym artykule podajemy numery KRS organizacji pożytku publicznego z terenu Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego uprawnionych do otrzymania 1,5% podatku. Wykaz organizacji pożytku publicznego
Emeryt lub rencista, który chce przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, może wskazać wybraną organizację w zeznaniu PIT-37 lub PIT-36.
Może też złożyć oświadczenie PIT-OP. Wówczas urząd skarbowy przekaże wskazanej organizacji 1,5 proc. podatku należnego wykazanego w deklaracji PIT-40A przygotowanej przez organ rentowy. Rozwiązanie to dotyczy emerytów i rencistów, dla których podatek obliczony przez organ rentowy w PIT-40A jest ich podatkiem rocznym i nie złożyli zeznania PIT-37 lub PIT-36. PIT-OP złożony do 2 maja 2023 r. będzie obowiązywał na kolejne lata. Emeryt lub rencista będzie też mógł w kolejnych latach wycofać lub zmienić wyrażoną w tym roku zgodę na przekazanie OPP.
Należy pamiętać, że Urząd skarbowy przekaże środki OPP jeśli podatnik zapłacił w terminie należny podatek. Warunkiem przekazania środków dla OPP jest bowiem zapłata przez podatnika podatku należnego w pełnej wysokości nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
– Aby urząd skarbowy mógł przekazać OPP środki z zeznania za 2022 r. podatnik musi zapłacić podatek do 30 czerwca 2023 r. Zapłacony podatek jest podstawą obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz OPP – informuje Ministerstwo Finansów.
Zobacz również: Mały ostrowianin kolejny raz walczy o życie. Nastąpiła trzecia wznowa groźnej choroby