Jak działa nauka na pamięć? Czy rzeczywiście stanowi dobry sposób na naukę? W końcu wielu nauczycieli powtarza w kółko „Naprawdę nie możesz nauczyć się podręcznika na pamięć, powinieneś go zrozumieć!” Prawdą jest, że duża część ludzi nie zwraca uwagi na zrozumienie tekstu podczas uczenia się na pamięć. Dlatego w większości przypadków ta metoda nie jest najlepszym pomysłem, ale czasami wystarczy o tym po prostu pamiętać. Jest to konieczny sposób, jeśli Twoim zadaniem jest recytowanie wiersza lub jeśli temat jest dla Ciebie całkowicie niezrozumiały, wszystkie metody lub źródła zawiodły. W takiej sytuacji zapamiętanie materiału jest jedynym wyjściem, z którego możesz skorzystać. Jak więc zrobić to skutecznie?

Pamiętaj, aby streszczać treść

Zapamiętując tekst dobrze jest go streścić lub napisać szczegółowy plan wydarzenia. Najlepiej nadaje się do dłuższych tekstów, więc jest idealny do badań testowych. Może to być bardzo przydatne, szczególnie dla osób uczących się wzrokowo, które chcą zapamiętać jak najwięcej tekstu podczas kopiowania. Ponadto zapamiętywanie pierwszych liter krótkich tekstów lub reguł działa bardzo dobrze. To jeden z najlepszych sposobów. O co dokładnie chodzi? Jeśli Twoją definicją jest ,,Pies jest ssakiem’’, to zapamiętujesz ,,p. j. s.’’, dzięki czemu później, znacznie łatwiej przychodzi Ci przypomnienie sobie tekstu.

Musisz wiedzieć co czytasz

Może się to wydawać dość niejasne, ale jedną z najważniejszych zasad zapamiętywania tekstu jest zrozumienie jego znaczenia. Powinno to być dosyć logiczne, jednak nie do końca tak to wygląda. Zrozumienie czegoś ułatwia mózgowi późniejsze odtworzenie treści, z którymi się zapoznał. Im lepiej zrozumiesz informacje, tym lepiej je zapamiętasz. Jeśli definicja wydaje Ci się niezwykle trudna, to jest dobra okazja, aby połączyć pierwszą i drugą metodę, tj. w takim przypadku pierwszym krokiem powinno być streszczenie tekstu opisującego definicję w sposób prostszy i klarowniejszy, niż podczas jego nauki. Jest znacznie łatwiejszy do zrozumienia, dzięki czemu tekst staje się prosty i przyjemny.

Najważniejszy moment

Po zrozumieniu tekstu, który studiujesz i zapamiętaniu go wybraną metodą, nadszedł czas na wykonanie ostatniego i najważniejszego kroku zapamiętywania tekstów, to on zadecyduje o efekcie końcowym. To oczywiście jego przypominanie sobie. Skoncentruj się i zapamiętaj dokładnie, jak wyglądał tekst, przećwicz całą jego strukturę, wygląd, jak się czułeś, gdy go czytałeś, wszelkie wrażenia z tego momentu. Dobrym sposobem jest tworzenie skojarzeń z elementami obecnymi w tekście. Niezwykłe skojarzenia łatwiej zapamiętać niż sam tekst, co ułatwia późniejsze odtworzenie całości. Przygotuj więc niezbędne podręczniki i rozpocznij próbę nauki na pamięć. Może się okazać, że ten sposób raz na zawsze zmieni Twoje podejście do uczenia się.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments