Źródło: pixabay.com

Dokucza Ci męczący kaszel? Zanim więc zaczniesz go zwalczać, musisz określić, czy jest to mokry, czy suchy kaszel. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne. Każdy z nich ma swoje charakterystyczne cechy. Zobacz więc, jak rozpoznać rodzaj kaszlu i dowiedz się, co stosować, aby się go pozbyć.

Kaszel to naturalna reakcja, która towarzyszy podrażnieniu górnych dróg oddechowych. Odruch kaszlowy jest mimowolny i mogą wywołać go różne czynniki. Najczęstsze przyczyny kaszlu to zakrztuszenie się, alergia oraz wszelkie infekcje. Tym ostatnim często towarzyszy mu też ból gardła oraz inne objawy. W takim przypadku niezbędne jest leczenie kaszlu. Jednak, aby zrobić to skutecznie, musisz najpierw wiedzieć, czy masz do czynienia z mokrym, czy suchym kaszlem. Jak to rozpoznać?

Kaszel mokry czy suchy — jaki kaszel Ci dolega?

Rozpoznanie rodzaju kaszlu jest bardzo ważne w celu ustalenia odpowiedniego leczenia. Kaszel suchy i mokry mają bowiem zwykle zupełnie inną przyczynę. Ten pierwszy może być bowiem oznaką infekcji. Jednak wcale nie musi. Często jest też wywołany przez alergię lub jest reakcją uczuleniową na różnego rodzaju substancje. Mokry zaś niemal zawsze spowodowany jest wirusowym lub bakteryjnym zakażeniem.

Jak więc odróżnić uporczywy suchy kaszel od mokrego? Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, suchy kaszel nie powoduje odkrztuszania się wydzieliny. Jest bardzo męczący i duszący. Często towarzyszy mu uczucie ”łaskotania” gardła.

Kaszel mokry można rozpoznać po charakterystycznym dźwięku odrywania. Jest charczący i głośny. Towarzyszy mu spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła, która podczas każdego kaszlnięcia zostaje odksztuszana. Z tego też powodu, na kaszel mokry mówi się często kaszel produktywny.

Co na kaszel suchy, a co na mokry?

Działanie leków na kaszel suchy i mokry jest przeważnie zupełnie inne. W przypadku kaszlu mokrego poleca się stosować preparaty wykrztuśne, a także redukujące stany zapalne. W tym przypadku najważniejsze jest dokładne pozbycie się wydzieliny z dróg oddechowych.

Przy kaszlu suchym najczęściej rekomendowane są syropy pobudzające produkcję wydzieliny. Dzięki temu przyspiesza się bowiem cały proces przeistaczania się kaszlu z suchego na mokry. Jeśli masz kaszel ostry, możesz sięgnąć też po lek, który hamuje odruch kaszlu.

Obecnie w aptekach dostępny jest bardzo duży wybór leków na kaszel. Na https://www.nowafarmacja.pl/leki-na-kaszel znajdziesz zarówno preparaty na kaszel suchy, jak i mokry. Wśród nich dostępne są także leki zawierające substancje czynne wspierające leczenie obu rodzajów kaszlu.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments