Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia OC? Czy taniej można ubezpieczyć samochód z dużym przebiegiem, czy ten z małą ilością przejechanych kilometrów? Jak kształtują się ceny OC ze względu na pojemność silnika. Czas poznać motoryzacyjnego wybranka, który dostanie najtańsze ubezpieczenie OC.

Dziś nie będzie organizowany konkurs piękności. Nikt nie będzie patrzył na opływowe kształty karoserii i rzucający się w oczy kolor lakieru. Również chromowane felgi i sportowa sylwetka nie zrobi na nikim wrażenia. Dziś będą się liczyć inne parametry, takie jak pojemność silnika i marka samochodu. W wyścigu po najtańsze OC znaczenie ma także przebieg samochodu. Z obliczeń wynika, że czym jest on mniejszy, tym średnia składka OC jest niższa. Dokładne wyliczenia cen OC ze względu na przebieg pojazdu znajdują się na stronie: https://mubi.pl/poradniki/samochody-z-najtanszym-ubezpieczeniem/

Na jakiej podstawie wylicza się ceny ubezpieczeń pojazdów?

Powyższe trzy wskaźniki, czyli pojemność silnika, marka samochodu i przebieg, to jedynie kilka z wielu elementów, które wpływają na ofertę ubezpieczeniową dla konkretnego przypadku. Ponieważ zakres ubezpieczenia OC jest stały, co oznacza, że każdy ubezpieczyciel sprzedaje dokładnie takie samo obowiązkowe ubezpieczenie – tylko w innej cenie – ważne staje się zrozumienie, skąd biorą się te rozbieżności w ofercie. 

  • Profil kierowcy – między innymi są to dane na temat wieku, doświadczenia, miejsca zamieszkania oraz dotychczasowej historii ubezpieczeniowej. Na ich podstawie ubezpieczyciele próbują oszacować ryzyko spowodowania szkody. Zakłada się na przykład, że stabilizacja życiowa i doświadczenie w prowadzeniu pojazdów zmniejszają prawdopodobieństwo wypadku lub kolizji. Z kolei młody wiek i brak doświadczenia zwiększają ryzyko na brawurową i agresywną jazdę samochodem.
  • Dane o samochodzie – nie tylko informacje o kierowcy wpływają na wycenę OC. Znaczenie ma także model samochodu, pojemność silnika, przebieg, wiek pojazdu, a nawet rodzaj spalanego paliwa. 
  • Strategia marketingowa – ubezpieczyciel może kierować swoje produkty do konkretnej grupy docelowej. Jeśli będą to starsze i doświadczone osoby, to zaoferuje im lepsze warunki ubezpieczenia, niż na przykład młodszym kierowcom.

Kompozycja powyższych trzech składników wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC. Jak jednak wygląda sytuacja w przypadku 2 wybranych elementów związanych z charakterystyką pojazdu: pojemnością silnika i marką pojazdu.

Pojemność silnika a ubezpieczenie OC

Dlaczego pojemność silnika jest tak ważna? Pojemniejsze jednostki napędowe wytwarzają więcej mocy, co przekłada się bezpośrednio na osiągi pojazdu. O wiele trudniej zapanować nad samochodem, który dysponuje setkami koni mechanicznych, niż nad małym miejskim autem przeznaczonym do robienia zakupów i do wożenia dzieci do szkoły. 

Po drugie, większa moc oznacza większą prędkość, co przekłada się na wielkość szkód w razie wypadku. Skutki zderzenia przy prędkości 50 km/h są zupełnie inne niż przy 120 km/h. Dlatego najniższe średnia składka ubezpieczenia OC oferowana jest właścicielom samochodów o silnikach poniżej 1 l – wynosi ona 641 zł. Z kolei kierowcy pojazdów z silnikami o pojemności większej niż 2,0 l zmuszeni są średnio płacić za OC 1001 zł. Różnica wynosi więc 360 zł! 

Marka samochodu ma znaczenie!

Zapewne zdziwi to wielu kierowców, ale marka samochodu ma wpływ na wysokość ubezpieczenia OC. Skąd biorą się te różnice? Ubezpieczyciele tworzą profile kierowców, w których przewidują potencjalne wystąpienie szkody między innymi na podstawie wyboru konkretnych marek. Warto zauważyć, że jest mało prawdopodobne, by miłośnik szybkiej i sportowej jazdy wybrał samochód marki stawiającej na komfort, użyteczność i dużą pojemność bagażnika. 

Ubezpieczyciele zdają sobie także sprawę, w których markach samochodów montuje się silniki o dużych pojemnościach. Co oczywiście sprzyja szybszej jeździe i stwarza ryzyko większych szkód w razie kolizji czy wypadku.

Dla jakiej marki wyliczono najniższe średnie OC na luty 2020 roku? Zwycięzcą okazała się Dacia, którą kierowcy średnio mogli ubezpieczyć za 616 zł. Drugie miejsce zajęła koreańska Kia z wynikiem 668 zł. Podium zamknęło Suzuki ze średnią składką na poziomie 669 zł.  

Za to najwięcej za ubezpieczenie OC musieliby zapłacić właściciele BMW – 1057 zł. Drugie miejsce, niestety od końca, zajął Lexus z 1007 zł. Droższe OC czeka także na kierowców lubujących się w Saabach, ich skład wyniosłaby średnio 953 zł

Marka w kontekście ceny ubezpieczenia OC ma więc bardzo duże znaczenie. Różnica pomiędzy średnią najniższą składką dla Dacii, a najwyższą do BMW, wyniosła 441 zł! Pamiętaj, że jest to jedynie wyliczenia na podstawie marki pojazdu. Twoja kalkulacja może być niższa ze względu na Twoje doświadczenie czy miejsce zamieszkania. Aby się o tym przekonać, oblicz najtańsze OC dla swojego samochodu