Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często starają się minimalizować ponoszone koszty, aby odpowiedzialnie zarządzać finansami firmy. Niejednokrotnie okazuje się jednak, że korzystniejszym rozwiązaniem jest ich generowanie, aby obniżyć wysokość podatku dochodowego do zapłacenia, co ostatecznie przełoży się na bardziej satysfakcjonujące wyniki finansowe. Mowa o kosztach uzyskania przychodu, które pozwalają zmniejszyć podstawę opodatkowania – trzeba jednak pamiętać o tym, co można, a czego nie wolno do nich zaliczać.

Zakres kosztów uzyskania przychodu

Koszty firmowe definiowane są jako koszty ponoszone przez przedsiębiorcę w ramach działalności w celu uzyskania przychodu, zabezpieczenia jego źródła albo jego zachowania. W praktyce są to więc wszelkie wydatki umożliwiające prowadzenie firmy, a więc np.:

  • zakup niezbędnego sprzętu, oprogramowania, akcesoriów biurowych,
  • koszty paliwa do samochodów firmowych,
  • wydatki na reklamę oraz szkolenia,
  • opłaty za media i czynsz.

Co istotne, koszty firmowe muszą być ściśle związane z działalnością, a przedsiębiorca powinien je udokumentować i być w stanie udowodnić ten związek w razie kontroli skarbowej. W przeciwnym razie musi liczyć się z konsekwencjami finansowymi, a nawet prawnymi. Trudno byłoby np. określić zakup paliwa do samochodu jako koszt firmowy, jeśli prowadzimy działalność z własnego domu, opartą na sprzedaży wysyłkowej.

Czego nie można zaliczyć do kosztów firmowych?

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu takich wydatków jak czynsz, paliwo czy zakup potrzebnego sprzętu zwykle nie budzi wątpliwości. Trzeba jednocześnie pamiętać o kosztach jednoznacznie określonych w przepisach jako niedozwolone do wliczenia w koszty firmowe. Mowa m.in. o opłacanych podatkach, grzywnach, składkach albo spłacanych ratach zobowiązań. Istnieje jednak wiele wydatków, które mogą wydawać się związane z prowadzoną działalnością, ale bywają kwestionowane przez organy podatkowe jako niepowiązane z osiągnięciem przychodu. Mowa np. o sfinansowaniu poczęstunku dla kontrahenta albo o zakupie stroju do spotkań biznesowych.

W przypadku działalności jednoosobowych dodatkowe wątpliwości pojawiają się u osób, które prowadzą firmę we własnym mieszkaniu. Trzeba bowiem pamiętać, że nie można odliczyć choćby całości opłacanego czynszu ani 100% rachunków za media, jako że opłaty te związane są również z prywatnym użytkowaniem domu. Wówczas niezbędne jest wyliczenie ich stosownej części, którą będzie można uzasadnić przed fiskusem.

Oszczędzanie czy generowanie kosztów w JDG?

Generowanie kosztów uzyskania przychodu pozwala zatem na obniżenie podstawy opodatkowania, ale jednocześnie wiąże się z bieżącymi wydatkami. Może więc wzbudzać wątpliwości u osób prowadzących działalność jednoosobową, w której zwykle stawia się na redukcję kosztów. Niekiedy jednak może to okazać się korzystniejsze w dłuższej perspektywie – niższy podatek ostatecznie zapewnia bowiem wyższe zyski, a te w JDG zwykle nie są zbyt duże.

Chcąc odpowiedzialnie zarządzać jednoosobową działalnością gospodarczą i korzystać z możliwości, jakie daje odliczanie kosztów firmowych, warto zdecydować się na profesjonalne usługi księgowe, takie jak oferowane przez Biuro rachunkowe w Ostrowie Wielkopolskim Księgowość & Kadry. Wykwalifikowani księgowi pomogą w efektywnym prowadzeniu własnej firmy włącznie z jej optymalizacją podatkową.

Źródło: https://ksiegowosc-kadry.pl/