policja pogotowie
zdjęcie poglądowe fot: pixabay.com

Jesień i zima – to zmienne, trudne warunki atmosferyczne, wcześnie zapadający zmrok, a co za tym idzie bardzo niebezpieczne warunki drogowe – zwłaszcza dla pieszych. Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na zagrożenie bezpieczeństwa pieszych na drodze jest ich widoczność dla kierujących pojazdami.

Policjanci po raz kolejny apelują do pieszych: Nie wstydźcie się być widoczni, nie wstydźcie się być bezpieczni. Noście elementy odblaskowe – nie dajcie się zabić.

Niestety statystyki pokazują, jak tragiczne mogą być zdarzenia z udziałem pieszych. W okresie od 1-go do 28-go listopada 2019 roku na drogach Wielkopolski miało miejsce:

  • 280 wypadków drogowych, z tego 75 z udziałem pieszych, w których
  • 19 osób zginęło, w tym 6 pieszych, a
  • 320 osób odniosło obrażenia, w tym 69 pieszych.

Jak pokazują statystyki co 9 godzi dochodziło do wypadku z udziałem pieszego, co 5 dni ginął pieszy, a co 10 godzin pieszy zostawał ranny.

Jak tragiczne mogą być wypadki z udziałem pieszych pokazują poniższe przykłady wypadków które wydarzyły się w naszym kraju w okresie kilkunastu dni.

13.11.2019 r. około godz. 18:20, na prostym odcinku drogi krajowej, poza obszarem zabudowanym kierujący nieznanym pojazdem potrącił przechodzącego przez jezdnię po oznakowanym przejściu dla pieszych mężczyznę, po czym nie udzielając pomocy oddalił się z miejsca zdarzenia. Pieszy w wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

16.11.2019 r. około godz. 16:40, na prostym odcinku drogi wojewódzkiej poza obszarem zabudowanym kierujący samochodem osobowym, potrącił pieszego, prowadzącego rower. Pieszy nie posiadał elementów odblaskowych. Pieszy w wyniku odniesionych obrażeń poniósł śmierć na miejscu zdarzenia.

17.11.2019 r. około godz. 06:15, kierująca samochodem osobowym, jadąc drogą krajową uderzyła w idącego jezdnią n/n mężczyznę. W wyniku zdarzenia pieszy poniósł śmierć na miejscu.

28.11.2019 r. około godz. 14:25 W obrębie skrzyżowania na oznakowanym sygnalizacją świetlną oraz znakami pionowymi i poziomymi przejściu dla pieszych, kierująca samochodem osobowym potrąciła małoletnią pieszą, która przechodziła przez jezdnię pod opieka matki ze strony prawej na lewą, gdy sygnalizator dla pieszych nadawał sygnał zielony. Piesza w wyniku odniesionych obrażeń po długotrwałej reanimacji zmarła na miejscu.

28.11.2019 r. około godz. 16:05 kierujący samochodem osobowym jadąc jedną z ulic miejskich nie ustąpił pierwszeństwa pieszej, znajdującej się na oznakowanym przejściu dla pieszych, która schodziła z tego przejścia. W skutek odniesionych obrażeń piesza zmarła w szpitalu.

28.11.2019 r. około godz. 18:10, na prostym, nieoświetlonym odcinku drogi z dopuszczalną prędkością do 50 km/h kierujący samochodem osobowym potrącił idącego środkiem jezdni mężczyznę, który nie posiadał elementów odblaskowych. W wyniku zdarzenia pieszy, pomimo reanimacji, zmarł.

Dlatego też przypominamy: pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Niestosowanie się do tego przepisu jest wykroczeniem, za które pieszy może być ukarany mandatem karnym.

Najważniejsze jednak, ze robimy to dla własnego bezpieczeństwa, abyśmy nie byli kolejną cyfrą w statystyce, niestety tragiczną, gdyż za każdą z nich kryje się jakaś tragedia.

Zobacz również: Wypadek na krajowej 11. Dwie osoby nie żyje
ŹRÓDŁOpolicja.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments