Pięć lat temu do użytku oddane zostało Centrum Kształcenia Praktycznego (obecnie Centrum Kształcenia Zawodowego). Do dziś tę jedną z najnowocześniejszych placówek edukacji technicznej ukończyło prawie 7 tysięcy uczniów, którzy mogą tutaj szkolić się w 20 różnych zawodach.

Inwestycja zrealizowana została w zdecydowanej większości z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Wielkopolskiego, które znajdowały się w gestii Urzędu Marszałkowskiego. Koszt rozbudowy i wyposażenia wyniósł 12 436 000 zł. z czego dofinansowanie unijne wyniosło 9.623.000 zł, a wkład budżetu powiatu 3 877000 zł. Budowa Centrum trwała dwa lata od 2017 do 2018 r. Zgodnie z wymogami projektów unijnych była to przebudowa i rozbudowa istniejących budynków warsztatów szkolnych ZSTE CKU.

– Byłem w tym miejscu kiedy trwały jeszcze prace budowlane. Zwiedzałem obiekt kiedy został oddany do użytku. Jestem także dziś i aż trudno uwierzyć, że minęło pięć lat – powiedział Marek Woźniak Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Obecnie w kompleksie jest 22 sal dydaktycznych do kształcenia zawodowego. W kompleksie funkcjonują między innymi pracownie mechatroniki, grafiki komputerowej, projektowania i programowania komputerowego, energetyki odnawialnej, przedsiębiorczości i bhp, obróbki skrawaniem, budowlano-instalacyjna, stolarska, elektrotechniki, elektroenergetyki i elektroniki, pojazdów motocyklowych, spawalnicza, chłodnicza i wentylacyjna, sale konferencyjno-wykładowe, pracownie elektroenergetyki, elektrotechniki i elektroniki, pomiarów fizycznych, komputerowego wspomagania projektowania, warsztat samochodowy. Dach nowego budynku ma również charakter dydaktyczny. Można tam prowadzić badania paneli i kolektorów solarnych. CKZ prowadzi się zajęcia z zakresu kształcenia 20 zawodów.

– Z tego obiektu jesteśmy bardzo dumni. On żyje jest wypełniony uczniami, którzy odbywają tu naukę w ramach zwykłych lekcji oraz zajęć, kursów i dodatkowych form dokształcania, na które także udaje się nam pozyskiwać milionowe wsparcie unijne. Zapotrzebowanie jest tak duże, że już przydałaby się rozbudowa – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

W ciągu pięciu lat w Centrum Kształcenia Zawodowego zajęcia lekcyjne, pozalekcyjne szkoleniowe odbyło 7735 uczniów czterech ostrowskich szkół: Zespołu Szkół Transportowo-Elektrycznych, Zespołu Szkół Technicznych, Zespołu Szkół Budowlano-Energetycznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych. Średnio w ciągu roku z CKZ skorzystało 1547 osób.

– Stworzono tutaj warunki dla kształcenia tzw. inteligentnych zawodów przyszłości oraz deficytowych i priorytetowych dla rozwoju regionalnej im krajowej gospodarki. Powstała infrastruktura dydaktyczna CKZ i znajdujące się tam pomoce dydaktyczne pozwoliły realizację cykli zajęć popularyzujących innowacyjne technologie wśród nauczycieli i uczniów pięciu szkół – wyjaśnił Marek Wojtasz dyrektor ZSTE.

Jak podkreślał Starosta zainteresowanie kształceniem w CKZ jest tak duże, że już przydałaby się rozbudowa.

Zobacz również: Sikawki konne w akcji
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments