W sobotę, 5 stycznia, 80. urodziny połączone z podsumowaniem sukcesów kolarskich i wieloletniej pracy trenerskiej obchodził Janusz Janiak. Na uroczystości oprócz bliskich znaleźli się zawodnicy i działacze, którzy przez dziesięciolecia rozsławiali Raszków w całej Polsce.

Słowa podziękowań i gratulacji skierował do trenera Burmistrz Gminy i Miasta Raszków Jacek Bartczak, który wraz z przedstawicielami rady pojawił się na spotkaniu.

– Podziwiam Pana pracę i pasję, która sprawiła, że raszkowski klub przez dziesięciolecia był i nadal jest kuźnią kolarskich talentów. Pana długoletnia praca trenerska zaowocowała wychowaniem całych pokoleń kolarzy, z których wielu zostało Mistrzami Polski. Życzę Panu zdrowia i kolejnych sukcesów w dalszej realizacji Pana pasji jaką jest kolarstwo – powiedział burmistrz Jacek Bartczak.

Początki powstawania raszkowskiego klubu sprzed 40 lat wspominał ówczesny Naczelnik Gminy i Miasta Raszków Jerzy Szymański. Wiele ciepłych słów powiedział znany w polskim świecie kolarskim działacz Lucjan Wasilewski. Pełne humoru, rymowane życzenia złożyła Urszula Mróz.

Przedstawiona na spotkaniu multimedialna prezentacja przypomniała sukcesy samego jubilata jak i jego podopiecznych. Do największych osiągnięć Janusza Janiaka należy zaliczyć srebrny medal zdobyty na Wyścigu Dookoła Anglii, w którym stratował dwukrotnie.

Janusz Janiak

Był trenerem Baryczy w Przygodzicach oraz instruktorem Rady Powiatowej LZS. Pracę trenera w Międzyzakładowym Ludowym Klubie Sportowym w Raszkowie rozpoczął w 1978 r. Oszacowano, że przez lata kolarze z raszkowskiego klubu zdobyli ok. 120 medali na Mistrzostwach Polski. Na imprezie znaleźli się zawodnicy, którzy rozpoczynali swoje kariery w Raszkowie. Olimpijczyk z Seulu i Barcelony Wojciech Pawlak, uczestnik Mistrzostw Świata w 1982 r. Dariusz Szczucki, Małgorzata Przepiórkowska (Jędrzejewska), która 15 razy zdobyła Mistrzostwo Polski, a w 1993 roku wzięła udział w Mistrzostwach Świata w Oslo. Była również Monika Cegła – wielokrotna mistrzyni Polski, uczestniczka Mistrzostw Świata w Atenach w 1999 roku, Agata Kędzierska (Nowicka) i Mariola Janiak (Palczewska) – wielokrotne Mistrzynie Polski na torze i na szosie oraz medaliści Mistrzostw Polski Małgorzata Michalczak (Kowalewska) i Krzysztof Polak.

Na uroczystości udostępniona była także kronika, w której znajdowały się zdjęcia i wycinki z gazet, opisujące sukcesy Janusza Janiaka. Puste kartki kroniki zapełniły życzenia wpisane przez przybyłych gości.

– Czterdzieści minionych lat to sporo czasu, wiele niezapomnianych chwil, wspaniali ludzie, ich największe sukcesy i porażki. Mam wielką satysfakcję, że mogłem być przy tym obecny – powiedział Janusz Janiak.
ŹRÓDŁOUMiG Raszków
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments