„Kadry Komedy” – unikalne, wyjątkowe fotografie Krzysztofa Komedy Trzcińskiego zostały zaprezentowane na wystawie w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej. Ekspozycja to jeden z elementów jubileuszowego X Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda organizowanego w Ostrowie Wielkopolskim oraz 90. rocznicy urodzin muzyka jazzowego, którą będziemy obchodzić już 27 kwietnia.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy w tych trudnych, pandemicznych czasach uczcić wybitnego twórcę jazzowego, Krzysztofa Komedę-Trzcińskiego – podkreślił Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki.

Ostrów Wielkopolski bardzo szanuje i z wielką pieczołowitością pielęgnuje pamięć o Krzysztofie Komedzie Trzcińskim. W ramach Festiwalu Filmowego Grand Prix Komeda przyznawana jest nagroda za muzykę filmową, bo tu filmy nie tylko się ogląda, ale przede wszystkim się ich słucha.

Wielkie osobowości twórcze, tej rangi jak Krzysztof Komeda, zostawiają bezcenne ślady swojej bytności w każdym miejscu, w którym się znajdują – mówiła senator Ewa Matecka.

Komeda pozostawił w Ostrowie wiele swoich śladów. Na cześć artysty organizowany jest nie tylko festiwal filmowy. Przy ostrowskim dworcu kolejowym powstał mural, który na 90. rocznicę urodzin zostanie odświeżony o neonową oprawę. Od kilku tygodni na trasie Ostrów Wielkopolski – Poznań jeździ pociąg, który z okazji jego urodzin otrzymał imię Komeda. Już wkrótce wydany zostanie miejski przewodnik śladami kompozytora i jego muzyki. Wystawa to kolejny element upowszechniania twórczości artysty.

Wystawa będzie dostępna również w Ostrowskim Centrum Kultury podczas tegorocznej edycji festiwalu filmowego.

W roku 90. rocznicy urodzin jazzmana często zastanawiam się nad tym, jaki był Ostrów Krzysztofa Komedy? Którędy chodził do szkoły i kogo wtedy spotykał. Czy chodził na Miejski Basen Kąpielowy, albo do tyle co wyremontowanego Teatru Miejskiego, już wówczas marząc skrycie o występach na scenie? Ile jeszcze znakomitego jazzu zagrałby i jaką wspaniałą muzykę do kolejnych filmów wybitnych reżyserów Hollywood skomponowałby Komeda, gdyby nie feralne wydarzenia w Los Angeles? Na te i wiele innych pytań nie znajdziemy już odpowiedzi. Jedno jednak jest pewne. Ostrów Komedy o Komedzie pamięta – podkreśla prezydent Beata Klimek.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments