Kierowcy w naszym kraju szczególnie na przełomie jesieni i zimy zwracają uwagę na stan opon w swoim samochodach. Wtedy właśnie wymieniamy opony z letnich na zimowe, jednak często zastanawiamy się nad czy nadszedł właściwy czas na ich wymianę.
Pomimo że w Polsce wymiana opon nie jest obowiązkowa, jednak powinniśmy to robić, aby nasze samochody były dostosowane do warunków, jakie panują na drogach. Zimą ma to szczególne znaczenie, gdyż opony zimowe dzięki swoim właściwością i technologii produkcji zapewniają nam bezpieczeństwo. Widać to już przy pierwszym porównaniu opon zwracając uwagę na sam bieżnik. Dodatkowo opony są wykonywane z różnej gumy, która inaczej zachowuje się w zależności od temperatury.
Opony zimowe produkuje się z miękkiej gumy, która odporna jest na twardnienie, a jej bieżnik ma wgryzać się w śnieg i wyrzucać go za samochód.
Opony letnie zapewniają nam jak najniższe zużycie paliwa, zachowując dobre właściwości jezdne na mokrej nawierzchni oraz mniejsze zużycie paliwa. W niskich temperaturach guma używana do ich produkcji twardnieje, co powoduje, że nie odprowadza ona wody i śniegu. Powoduje to wydłużenie drogi hamowania.
Jak pokazują testy w warunkach zimowych, droga hamowania samochodu na oponach letnich może być nawet dwukrotnie dłuższa, niż tego samego samochodu na oponach zimowych. Również przyspieszenie samochodów jest lepsze, gdy mamy opony dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.
Kiedy wymienić opony na zimowe?
Zgodnie z opiniami osób związanych z branżą oponiarską, powinniśmy opony na zimowe zmienić, gdy średniodobowa temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Średniodobowa temperatura to średnia pomiędzy najniższą temperaturą w nocy a najwyższą w dzień. Analogiczna sytuacja jest wiosną. Gdy średnie temperatury są wyższe, można pomyśleć nad wymianą opon na letnie.
Wiele osób jest jednak przekonanych, że opony należy wymienić wtedy, gdy spadnie pierwszy śnieg. Jest to błędne założenie, gdyż opony zimowe nie tylko lepiej zachowują się podczas jazdy po śniegu, ale właśnie w niższych temperaturach. Dodatkowo w przypadku, gdy czekamy zbyt długo pogoda może nas zaskoczyć, a kolejki na stacjach wulkanizacyjnych mogą spowodować, że na kilka dni będziemy musieli odłożyć jazdę swoim samochodem ze względów bezpieczeństwa.
Kontrolujmy stan naszych opon.
Przed wymianą opon dobrym rozwiązaniem jest skontrolowanie ich stanu, szczególnie głębokości bieżnika. Minimalny bieżnik zgodnie z przepisami powinien mieć głębokość 1,6 mm, jednak jak doradzają specjaliści, opony letnie należy używać do minimum 2 mm głębokości bieżnika, natomiast zimowe do 4 mm. Na każdej oponie mamy specjalny znacznik, który informuje, czy dana opona może być dalej używana.
Kolejnym ważnym elementem jest oczywiście wiek opony. W sprzedaży nie powinny być opony starsze niż 3 letnie. Zawsze musimy bezwzględnie wymienić opony, które mają już 10 lat i bez względu na stan ich bieżnika. Taka opona nie spełnia swoich właściwości i stanowić może ogromne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
Podsumowanie:
Opony zimowe należy założyć, gdy temperaturo średniodobowa spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza;
Opony zimowe należy wymienić na nowe, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm lub gdy są starsze niż 10 lat bez względu na głębokość bieżnika.