apteka lek wycofano z obrotu
zdjęcie poglądowe; pixabay.com

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał kilka decyzji wycofujących z obrotu produkty lecznicze. Tym razem wycofane zostały wszystkie serie leku Megalia, Monural i Uromaste oraz pojedyncze serie dwóch leków – Nasen oraz Furosemidum Polfarmex.

Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał już trzecią w tym roku decyzję dotyczącą wycofania z obrotu leku Megalia i podobnie jak w poprzednich przypadkach, przyczyną jest otrzymaniem wyników poza specyfikacją w parametrze czystość mikrobiologiczna. Decyzja dotyczy wszystkich serii preparatu, które znajdują się jeszcze w obrocie.

Wycofany został z obrotu to produkt leczniczy Megalia (Megestroli acetas0 40 mg/ml, zawiesina doustna, 240 ml. Wszystkie serie. Podmiot odpowiedzialny: Vipharm S.A. z siedzibą w Ożarowie Mazowieckim.

Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego wycofany został lek Uromaste (Fosfomycinum) granulat do sporządzania roztworu doustnego, 2g, wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Labiana Pharmaceuticals, S.L.U., Hiszpania oraz produkt leczniczy Monural (Fosfomycinum) granulat do sporządzania roztworu doustnego, 2g, wszystkie serie, podmiot odpowiedzialny Zambon S.p.A. Włochy.

Decyzje GIF w przypadku leków Uromaste oraz Manural dotyczą wszystkich obecnych na rynku serii leków oraz zakazu wprowadzania do obrotu nowych.

Wycofane z obrotu zostały również pojedyncze serii dwóch leków – Nasen oraz Furosemidum Polfarmex. Powodem decyzji jest „zidentyfikowanie wady jakościowej”. Jak czytamy w decyzji GIF do podmiotu odpowiedzialnego wpłynęło zgłoszenie z hurtowni farmaceutycznej o stwierdzeniu w kartonie zbiorczym, w którym powinny znajdować się tabletki leku Nasen, obecność kartoników jednostkowych leku Furosemidum Polfarmex. Z kolei w kartoniku z tabletkami leku Furosemidum Polfarmex znalazły się blistry z tabletkami leku Nasen.

Wycofano z obrotu następujące serie w/w leków:

Furosemidum Polfarmex (Furosemidum), tabletki 40 mg, numer serii: 020320, termin ważności 03.2023

Nasen (Zolpidemi tartras), tabletki powlekane 10 mg, numer serii: 020320, termin ważności 03.2023

Podmiotem odpowiedzialnym jest Polfarmex S.A. z siedzibą w Kutnie.