Po raz kolejny apelujemy o zachowanie ostrożności po otrzymaniu wiadomości mailowej czy sms z informacją o spłacie zadłużenia, dopłaty za przesyłkę. Niestety tym razem mieszkanka powiatu ostrowskiego kliknęła w link przesłany sms i straciła blisko 6 tysięcy złotych.

Jak już kilka razy informowaliśmy z zasady wiadomości takie posiadają linki, które przekierowują na strony, którymi dysponują oszuści. 21 lutego, mieszkanka powiatu ostrowskiego dostała SMS-a z prośbą o taką właśnie dopłatę w wysokości 0.89 zł. Gdy kliknęła w podany w wiadomości link i zrobiła przelew na „brakującą sumę”, straciła blisko 6 tysięcy złotych.

Treść tej wiadomości nie wzbudziła w pokrzywdzonej żadnych podejrzeń z uwagi na okoliczność, że w ostatnim czasie wysyłała paczkę. Postanowiła uregulować rzekomą zaległość. Kobieta nie podejrzewając oszustwa „kliknęła” w link. Została przekierowana na stronę logowania do swojego konta bankowego.

Po wykonaniu płatności była przekonany, że spłaciła swoją zaległość. Po niedługim czasie okazało się jednak, że z jej konta zniknęło blisko 6 tysięcy złotych.

fot: KPP Ostrów

Musimy również pamiętać, że przestępcy podszywają się również pod urzędy, firmy kurierskie, firmy energetyczne. Pisaliśmy o tym m.in. w tych artykułach – Oszuści próbują wykorzystać zmianę w przepisać. Uważaj na podejrzane sms-y oraz Dostałeś sms-a, że odetną ci prąd. To może być oszustwo

Dlatego po raz kolejny ostrzegamy i apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania tego typu wiadomości, a przede wszystkim o niekorzystanie z linków do dokonania płatności nawet drobnej kwoty. Chrońmy swoje dane! !!!!

Zachęcamy również do udostępniania informacji o tej metodzie wśród znajomych, w mediach społecznościowych, aby jak najwięcej osób wiedziała o sposobach działania przestępców i nie dało się nabrać.
ŹRÓDŁOostrow-wielkopolski.policja.gov.pl