Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim
Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim

Kolejne 9 osób zostało zatrzymanych w sprawie dotyczącej zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się obrotem nierzetelnymi fakturami VAT, dzięki którym zmniejszano należności podatkowe.

W ramach prowadzonego przez 1 Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim śledztwa policjanci z Zarządu w Poznaniu Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu zatrzymali na terenie województwa wielkopolskiego oraz Wrocławia kolejne osoby, którym ogłoszono zarzuty dotyczące używania fikcyjnych tzw. pustych faktur VAT oraz przestępstw karno-skarbowych.  

Są to kolejne realizacje w ramach sprawy dotyczącej grupy, która działała w latach 2017-2023 na terenie niemal całego kraju.

– Z zebranego materiału dowodowego wynika, że w spółkach należących do wskazanych osób wystawiano faktury VAT na różne usługi, które nie odzwierciedlały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Pozwalało to wytworzyć tzw. „koszty uzyskania przychodu”, co następnie umożliwiało nieuprawnione zaniżanie należności podatkowych. Podejrzani mogli w ten sposób spowodować straty budżetowe na kwotę ponad 2 mln zł – informuje prokurator Maciej Meler Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

W toczącym się śledztwie Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim przedstawiła zarzuty już 40 osobom. Straty Skarbu Państwa oszacowano na co najmniej 26 mln zł, jednak ich ostateczna wysokość jest cały czas ustalana. Wartość „wypranych” przez grupę środków pieniężnych to około 15 mln zł.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o wartości sięgającej 5 mln zł – zajmując nieruchomości, samochody, udziały w spółkach i pieniądze.
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Bardzo dobrze biorą się za pseudo biznesmenów pracodawcy którzy płacą pod stołem wypłaty sprzedawaja towar bez vatu na dzień dobry znam 20 takich firm co działają na szkodę.panstwa może w końcu się to zmieni moim zdaniem każda firma 3x do roku powinna kontrolę przejsc apropo obrotu vatu i wynagrodzeń dla pracownika