Radni na najbliższej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego zajmą się projektem uchwały przygotowanym przez władze miasta w sprawie emisji obligacji Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski oraz określenia zasad ich zbywania, nabywania i wykupu.

Zgodnie z projektem planowane jest wyemitowanie obligacji na łączną kwotę 14 mln. złotych, a celem ich emisji jest „pozyskanie środków na pokrycie planowanego deficytu oraz spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczek oraz wyemitowanych papierów wartościowych”.

Ich wykup na nastąpić w następujących terminach:

  • w 2027 roku wykupione zostaną obligacje na kwotę 2 mln złotych;
  • w 2028 roku wykupione zostaną obligacje na kwotę 5 mln złotych;
  • w 2029 roku wykupione zostaną obligacje na kwotę 7 mln złotych;

W uzasadnieniu uchwały podano, że „Budżet Miasta Ostrowa Wielkopolskiego na rok 2023, w zakresie planu przychodów, zakłada pozyskanie ostatniej transzy z preferencyjnej pożyczki z Europejskiego Banku Inwestycyjnego w wysokości 30 mln złotych oraz dodatkowej kwoty w wysokości 4,5 mln złotych z innego źródła. Miasto Ostrów Wielkopolski zamierza zrezygnować z zaciągnięcia pożyczki w wysokości 4,5 mln złotych oraz przeprowadzić emisję obligacji na kwotę 14 mln złotych w roku 2023„.

Jak zaznaczono w uzasadnieniu uchwały „emisja obligacji (…) pozwoli nam sprostać wyzwaniom i zapewnić dalszy rozwój naszej gminy”.

Podsumowując zamiast pożyczki w kwocie 4,5 mln złotych, miasto wyemituje obligacje na kwotę 14 mln złotych, czyli na kwotę 9,5 mln większą niż pierwotnie planowano. Jak zaznaczono w uchwale – „Rezygnacja z zaciągnięcia pożyczki w wysokości 4,5 mln złotych oraz emisja obligacji na kwotę 14 mln złotych wpłynie na poziom zadłużenia Miasta w ten sposób, że na koniec 2023 roku planowane zadłużenie ma wynieść 155,6 mln złotych, przy planowanych dochodach wysokości 394,9 mln złotych”.

Patrząc na wzrost zadłużenia miasta Ostrowa Wielkopolskiego, to wzrosło ono znacznie szczególnie w ostatnich latach, jednak musimy pamiętać, że dzięki temu powstało lub zmodernizowano kilka ważnych elementów naszego miasta.

Czy nie dochodzimy jednak do ściany, że za chwilę, nie będziemy inwestować, gdyż nie będzie środków na wkład własny bo kwoty spłaty pożyczek, kredytów, obligacji będą zbyt duże. Należy bowiem pamiętać, że zaciąganie pożyczek, na spłatę pożyczek to tylko wpadania w spiralę nadmiernego zadłużenia. Już docierają do nas sygnały, że zwiększenie tej kwoty wynika z braku środków na wkład własny przy realizowanej jednej z inwestycji.

Ostatecznie czy obligacje w kwocie 14 mln zł zostaną wyemitowane zdecydują radni na sesji w dniu 30 października.

A może Państwo macie swoje propozycje na znalezienie oszczędności w miejskim budżecie. Podzielcie się swoimi uwagami w komentarzach.

Zobacz również: Czy w Ostrowie nie jest czyszczona kanalizacja deszczowa i dlatego dochodzi do zalewania miasta?

Zobacz również: Meleksem po cmentarzu! Takie udogodnienia proponuje sąsiednie miasto
Subscribe
Powiadom o
8 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Vicekostka swą bute i arogancję opanował do perfekcji. Im większe zadłużenie miasta, tym większe chamstwo z vice wypływa.

Last edited 7 miesięcy temu by Kolega

radna Milena Kowalska co się stało, że taka miłość z vice kostką i b.klimek? jak można być tak bezczelnym wobec swoich wyborców?

i wszystko jasne! radni „niezależni”…WSTYD! co wam prezydentka obiecała? jakie stołki?

Znalezienie oszczędności w miejskim budżecie: ZMIANA PREZYDENTKI I JEJ ZASTEPCY KOSTKI. Jedyny kłopot w tym, że kolejny prezydent dostanie w spadku ten syf zostawiony przez obecną władzę

Pewnie ktoś z platformersow by się lepiej nadawał? Mam nadzieję, że ostrowianie postawią jednak na obecne władze.

Tego się obawiam. Jeśli w poniedziałek klub radnych Wesoły Ostrów z tzw radnymi „niezależnymi” przegłosuje te obligacje za 14 mln to w nowy rok wejdziemy z rekordowym zadłużeniem 150 mln, przy jednocześnie ciągle spadających dochodach własnych. Masz rację Ossw głosujcie na obecne władze, za 5 lat zadłużenie miasta będzie o 200 mln większe (spalarnia śmieci) i wtedy dopiero będzie wesoło. Nie będzie kasy na sport, na utrzymanie tych wielu nowych obiektów, na naprawę ulic, na nic. I wtedy się sprawdzi powiedzenie iż Polak i przed szkodą o po szkodzie głupi.

Kto to spłaci?

Pogięło kogoś. Chyba biorą przykład z PiSu. Zadłużamy się a niech nasze wnuki się martwią jak to splacic