Do dwóch przestępstw dotyczących oszustwa wobec seniorów doszło w minionym czasie na terenie Ostrzeszowa. Łącznie oszustom udało się wyłudzić ponad 80 tys. zł.

W ciągu jednego dnia Komenda Powiatowa Policji w Ostrzeszowie została powiadomiona o dwóch oszustwach, których rezultatem była utrata przez seniorów sporych oszczędności.

81-latek osobie podającej się za pracownika banku podał dane pozwalające na dostęp do konta, a następnie dokonania przelewów oraz wypłat z bankomatu z wykorzystaniem kodu BLIK na kwotę ponad 30 tys. złotych.

79-latka zawierzyła natomiast osobom, które za pośrednictwem strony internetowej zawierającej logo koncernu Orlen i wizerunku prezydenta RP Andrzeja Dudy, oferowały inwestycje pieniędzy, w konsekwencji czego kobieta straciła ponad 50 tys. złotych.

Są to kolejne oszustwa do jakich doszło w ostatnim czasie w naszym regionie. Tydzień temu informowaliśmy o oszukanych seniorkach w Kaliszu, a pod koniec sierpnia oszukana została również 31-latka z Krotoszyna, gdy oferowano jej inwestycje w kryptowaluty.

Policjanci po raz kolejny apelują:

  • o zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach telefonicznych z osobami podającymi się za pracowników banku lub innych instytucji jak również proponującymi świadczenie usług finansowych;
  • o bezwzględne zweryfikowanie tożsamości dzwoniącej osoby;
  • o nie udostępnianie danych logowania do naszych rachunków bankowych oraz kodów blik, nie przekazujmy numerów kart kredytowych. Pamiętajmy o tym, że żaden bank nie wysyła do swoich klientów wiadomości z prośbą o podanie haseł lub loginów w celu weryfikacji;
  • zanim zaczniemy inwestować, warto zapoznać się ze wszystkim zasadami, jakie dotyczą tego typu działalności. Nie należy wierzyć we wszystkie zapewnienia osoby, która proponuje nam szybki i wysoki zysk;
  • nie należy również ulegać namowom rozmówcy o zainstalowanie na swoim telefonie, tablecie czy komputerze programu czy aplikacji do zdalnej obsługi urządzenia. Oszuści często informują, że poprzez zainstalowanie takiego programu pomogą w przejściu przez trudny proces pozyskania środków finansowych lub wskazują, że będzie możliwość kontroli ich poczynań. Aplikacje takie na przykład AnyDesk, są legalne i użyteczne – umożliwiają zdalny dostęp do wielu urządzeń, jednak niestety wykorzystywane są również przez oszustów, którym służą do przestępczej działalności. Instalując taki program udostępniamy nasze dane, umożliwiamy dostęp do kont bankowych oraz możliwość wykonywania na nich operacji finansowych.

Apelujemy do osób starszych o ostrożność i rozwagę, natomiast do członków ich rodzin o rozmowę na temat ewentualnych metod oszustw stosowanych przez przestępców.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments