W pobranych próbkach wody pochodzącej ze Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Górznie, stwierdzono że jakość wody pochodzącej z wodociągu sieciowego Górzno odbiega od obowiązujących wymagań. Komunikat Sanepidu dotyczy mieszkańców miejscowości Górzno, Niniew, Szczury, Szczurawice, Będziszyn.
Woda nadaje się do spożycia przez ludzi po uprzednim przegotowaniu przez co najmniej dwie minuty. Przegotowania wymaga też woda do: przygotowania posiłków, mycia spożywanych na surowo owoców i warzyw, mycia zębów, mycia naczyń oraz kąpieli noworodków i niemowląt.
Woda bez przegotowania może być stosowana do codziennego mycia, prania odzieży, prac porządkowych (np. mycia podłóg) i spłukiwania toalet.
Jak informuje Gmina Ostrów, SUW w Górznie zaopatruje w wodę miejscowości: Górzno, Biniew, Szczury, Będzieszyn oraz część zabudowań w miejscowości Szczurawice: budynek PKP, nr 63, 64, 64 A, 65, 65 A, 66, 67, 67 A, 67 B, 68, 69, 70, 71, 72, 73.

W gminie Ostrów Wielkopolski natychmiast powołano sztab kryzysowy w tej sprawie. Przystąpiono już do chlorowania wody, które ma przywrócić jakość wody spełniającą określone wymagania.
Kolejne pobranie próbek będzie miało miejsce w środę, a wyniki badań będą znane najpóźniej w sobotę.





















