W 2016 roku weszła w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (Dz. U. 2016 poz 961), zgodnie z którą od lipca 2019 roku budowa domu lub budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, w świetle ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, będzie niemożliwa na działkach znajdujących się w odległości mniejszej niż dziesięciokrotność wysokości wiatraka.

 

Artykuł 4 ustawy reguluje odległości w jakich mogą być lokalizowane i budowane elektrownie wiatrowe i budynki mieszkalne:

Art.4.1. Odległość, w której mogą być lokalizowane i budowane:
1)elektrownia wiatrowa – od budynku mieszkalnego albo budynku o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa, oraz
2)budynek mieszkalny albo budynek o funkcji mieszanej, w skład której wchodzi funkcja mieszkaniowa – od elektrowni wiatrowej
– jest równa lub większa od dziesięciokrotności wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli, wliczając elementy techniczne, w szczególności wirnik wraz z łopatami (całkowita wysokość elektrowni wiatrowej).

Zgodnie z tymi przepisami nie mogą powstać nowe budynki mieszkalne w ustalonych odległościach od istniejących elektrowni wiatrowych. Pomimo, iż ustawa weszła w życie w 2016 roku cześć jej przepisów zaczęła obowiązywać od 16 lipca, właśnie w zakresie wydawania decyzji WZ.

Dzisiaj w ostrowskich mediach ponownie wrócono do sprawy z uwagi na komunikat gminy Odolanów.

Jednak musimy pamiętać, że wiele zależy od miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nowe przepisy uniemożliwiają wydawanie decyzji o warunkach zabudowy, a jedynym dokumentem, na podstawie którego będzie można się budować w rejonie wiatraków, są miejscowe plany zagospodarowania dla poszczególnych działek. 

Dlatego przed zakupem działki w strefie oddziaływania elektrowni wiatrowej, warto sprawdzić, czę będzie możliwa tam budowa budynku mieszkalnego.

Warto przeczytać: Trwa modernizacja amfiteatru w Parku Miejskim
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments