Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 407 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Znane są wyniki pacjentów i personelu ostrowskiej psychiatrii oraz części pacjentów zakażonego ostrowskiego ortopedy.

– Ostrowska psychiatria „czysta” – informuje Paweł Rajski, starosta ostrowski. – Oddział był zamknięty od ok. tygodnia gdy z Kępna przywieziony został pacjent zakażony koronawirusem. Testy przeprowadzone u przebywających na oddziale pacjentów i personelu dały wynik negatywny!

Znane są również wyniki badań części pacjentów zakażonego ostrowskiego ortopedy u których wykonano testy na obecność koronawirusa. Nikt spośród tych osób nie został zakażony. Nie od wszystkich wytypowanych osób jeszcze pobrano wymazy do badań oraz nie spłynęły wszystkie wyniki, jednak powinno to nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. Brakuje wyników 25 osób, z ponad 100 wytypowanych do badań.

Duży wpływ na to, że koronawirus nie rozprzestrzenił się zarówno w szpitalu jak i wśród pacjentów ostrowskiego lekarza był fakt noszenia maseczek i jednorazowych rękawiczek.

Dziś o epidemii rozmawiałem z Powiatowym Inspektorem Sanitarnym Andrzejem Bilińskim. Wskazuje on, że zarówno w tym przypadku jak i innych, w których lekarz miał kontakt z chorymi pacjentami lub sam był zakażony, ale nosił maseczkę, używał jednorazowych rękawiczek nie zakażał innych!! To pokazuje jak ważne są maseczki! Nie rezygnujemy z ich noszenia, zwłaszcza kiedy mamy kontakt z innymi – apeluje Paweł Rajski.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował o 8 nowych przypadkach zakażenia w Wielkopolsce.

Lp.Płeć WiekPowiatHospitalizowany tak/nie nazwa szpitala, pobór próby
1KOBIETAdzieckokępińskiNIE/Izolacja domowa
2MĘŻCZYZNAl.  32poznańskiNIE/Izolacja domowa
3MĘŻCZYZNAl.  73kępińskiTAK/Szpital Zakaźny w Opolu
4KOBIETAl.  53kaliskiNIE/Izolacja domowa
5MĘŻCZYZNAl.  58kępińskiTAK/Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu
6MĘŻCZYZNAl.  77kępińskiTAK/Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu
7MĘŻCZYZNAl.  85kępińskiTAK/Wielospecjalistyczny Szpital Miejski w Poznaniu
8MĘŻCZYZNAl.  71kaliskiTAK/Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu

W Wielkopolsce do tej pory odnotowano 2408 przypadków zakażeń koronawirusem, w tym 166 osób zmarło, a 1589 wyzdrowiało. Na terenie województwa wielkopolskiego w dniu 15.06.2020 r. z powodu podejrzenia zakażeniem koronawirusem:

  • Hospitalizowanych jest ogółem 120 osób;
  • Poddane izolacji lub kwarantannie są 4293 osoby;
  • Objętych nadzorem epidemiologicznym jest aktualnie 190 osób.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia – „Mamy 407 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia #koronawirus z województw: śląskiego (216), łódzkiego (62), mazowieckiego (36), podkarpackiego (13), małopolskiego (12), dolnośląskiego (11), świętokrzyskiego (11), lubelskiego (9), opolskiego (8), wielkopolskiego (8), podlaskiego (7), warmińsko-mazurskiego (6), zachodniopomorskiego (5), pomorskiego (2) i kujawsko-pomorskiego (1).”

Ministerstwo Zdrowia poinformowało również o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 78-M Bolesławiec, 83-K Wrocław, 65-M Domaszków, 68-M, 74-M Tychy, 82-K Racibórz, 84-K, 67-M Warszawa, 62-M Radom, 69-M, 79-M, 84-K, 57-K, 83-K, 83-K Zgierz. W poznańskim wielospecjalistycznym szpitalu zakaźnym przy ulicy Szwajcarskiej z powodu Covid-19 zmarł 76-letni mężczyzna, mieszkaniec powiatu kępińskiego. Większość osób miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych koronawirusem: 30 195/1 272 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Zobacz również: W Kępnie aresztowano 2 Ukraińców zarażonych Covid-19 za złamanie zasad kwarantanny