Premier Mateusz Morawiecki ujawnił jakie nowe obostrzenia zostaną wprowadzone w związku z pandemią Koronawirusa – wyłączenie działalności punktów usługowych, godziny tylko dla seniorów, limity klientów w sklepie.

Do każdego sklepu bez względu na jego wielkość, a także do każdego lokalu usługowego będzie mogła wejść maksymalnie tyle osób, ile wynosi iloczyn liczby wszystkich kas i liczby 3. Na bazarach, targowiskach wprowadzony zostaje limit trzech osób do jednego straganu. Ponadto w urzędach pocztowych będą obowiązywały ograniczenia do dwóch osób na jedno okienko. Od 2 kwietnia (czwartek) wszyscy klienci będą robić zakupy w jednorazowych rękawiczkach.

Wprowadzono tzw. godziny dla seniorów, gdzie między 10.00 a 12.00 każda osoba powyżej 65. roku życia będzie mogła skorzystać ze sklepu, czy punktów usług jako jedyna grupa wiekowa. W pozostałych godzinach sklepy i lokale usługowe są dostępne dla wszystkich, bez względu na wiek.

Rozszerzono również zasady kwarantanny. Mają na nią być objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę.

Hotele i inne miejsca noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) zostają zamknięte. Mogą one funkcjonować tylko i wyłącznie wtedy, gdy przebywają w nich osoby w kwarantannie lub izolacji, a także gdy przebywa w nich personel medyczny. Goście, którzy przebywają w tych obiektach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.

Wprowadzpno także do odwołania zakaz przebywania na plażach i terenach zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych, czy ogródków jordanowskich.

Wprowadzono również zakazy dla osób poniżej 18. roku życia. Każda osoba poniżej 18. roku życia będzie mogła wyjść na zewnątrz pod opieką osoby dorosłej.

Wprowadzono również:

  • zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich;
  • zasada dystansu społecznego, to 2 metry od drugiej osoby, z wyjątkiem, gdy mama lub tato opiekują się dzieckiem na spacerze, czy opiekujemy się osobą z niepełnosprawnościami;
  • zamknięte zostaną zakłady fryzjerskie, salony kosmetyczne, tatuażu i piercingu; Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
  • w weekendy zamknięte będą wszystkie sklepy budowlane;
  • w miejscach pracy musi być zachowany dystans półtora metra i zapewnione środki do dezynfekcji;
  • zawieszono również wykonywanie zabiegów rehabilitacyjnych i masaży – zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych. Wyjątkiem są sytuacje, w których rehabilitacja jest bezwzględnie wymagana stanem zdrowia pacjenta.
  • zostanie „wprowadzony obowiązek przed sklepami, żeby nakładać rękawiczki, które mają dodatkowo chronić przed rozprzestrzenianiem epidemii;

Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.