zdjęcie poglądowe, fot: pixabay.com

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformowali o wprowadzeniu kolejny zaostrzonych ograniczeń jakie mają obowiązywać w Polsce od 25 marca. Chodzi m.in. o przemieszczanie się, transport zbiorowy oraz zgromadzenia.

– Wprowadzamy ograniczenia w przemieszczaniu się – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.Musimy maksymalnie ograniczyć naszą aktywność. Wszystkie sprawy poza niezbędnymi odłóżmy na później. Ta sytuacja wymaga od nas dyscypliny. Podejmujemy te decyzje, by kupić sobie czas.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem rządu zakazane będzie wychodzenie z domu poza takimi przypadkami, jak wyjście do sklepu, apteki, do pracy, przychodni czy na spacer z psem. Zakazane jednak będzie chodzenie w grupach powyżej dwóch osób, a także gromadzenie się w grupach.

– Takie sytuacje niezbędne, jak wyprowadzenie psa, czy po prostu przejście się oczywiście są dla naszego zdrowia psychicznego również potrzebne, ale to nie oznacza, że mamy się gromadzić na placach, to nie oznacza, że mamy iść na plac zabaw z dziećmi, to nie oznacza, że mamy pójść na bulwary i wspólnie grillować ze znajomymi – mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Zakaz nie obejmuje pomocy najbliższym. Zatem pomoc osobom starszym, najbliższym jest jak najbardziej dozwolona.

Ograniczenia dotyczą transportu zbiorowego, aby tylko co drugie miejsce było zajęte. Dopuszczalna liczba pasażerów to miejsca siedzące podzielone przez dwa.

– Policja będzie na bieżąco monitorować przestrzeganie nowych rygorów – mówił minister Łukasz Szumowski. – Policja będzie oceniała, czy to jest pójście na spotkanie towarzyskie, czy plac zabaw. Takie zachowania są niedopuszczalne.

Obostrzenia dotyczą również zgromadzeń, będą dopuszczalne tylko do dwóch osób, a wyjątek stanowi rodzina. Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będzie można się jednak spotykać z członkami najbliższej rodziny, a także z osobami, z którymi pozostajemy w stałym pożyciu.

Rząd ogranicza liczbę uczestników mszy św. do 5 osób, nie licząc oczywiście kapłanów i celebransów.

Obostrzenia będą obowiązywać do 11 kwietnia, a kary za gromadzenie się w miejscach publicznych mają wynieść do 5 tys. zł.

Wszystkie dotychczasowe ograniczenia dotyczące galerii handlowych, restauracji i pubów – nadal obowiązują. Wciąż działa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.