Zapowiedziano premiowanie lekarzy, którzy uzyskają wysoki poziom wyszczepienia na swojej liście pacjentów. Koła Gospodyń Wiejskich będą mogły również otrzymać dofinansowanie na promocję szczepień.

– Udało nam się wypracować pewien schemat współpracy, który będzie premiował tych lekarzy rodzinnych, którzy uzyskają wysoki poziom wyszczepienia na swojej liście pacjentów – poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Jest to takie rozwiązanie, które w duchu dialogu, duchu rozmowy ze środowiskiem lekarskim, udało się wypracować, z czego jestem bardzo zadowolony – podkreślił minister zdrowia.

– Zachęty finansowe dla POZ będą uzależnione od osiągnięcia poziomu wyszczepienia podopiecznych przychodni na koniec roku, ale także będą dodatkowe składowe dotyczące tempa – poinformował p.o. prezesa NFZ Filip Nowak i jak zaznaczył najważniejsze zadania to uzyskanie odpowiedniego poziomu wyszczepienia populacji, ale także uzyskanie odpowiedniego tempa szczepień.

– W związku z tym to finansowanie dodatkowo będzie uzależnione od osiągnięcia poziomu wyszczepienia podopiecznych danej przychodni powyżej 12. roku życia na koniec roku, ale także będą dodatkowe składowe, które będą dotyczyły tempa wyszczepialności – zapowiedział.

Jak tłumaczył, ważne jest także skupienie się na osobach w średnim wieku i starszych.

– W związku z tym szczególna gratyfikacja będzie dotyczyła wysokiego tempa wyszczepiania osób w wieku powyżej 55. roku życia – powiedział Nowak. –Wierzę, że pozwoli to właśnie wzmocnić potencjał, przy pomocy którego będzie można telefonować do pacjentów, zachęcać pacjentów danej przychodni rodzinnej w sposób możliwie skuteczny i osiągniemy po pierwsze, tempo odpowiednie, po drugie, odpowiedni poziom wyszczepienia, a zadbamy przede wszystkim o osoby w wieku powyżej 55. roku życia – podkreślił.

Zapowiedziano również możliwość mieszania szczepionek w przypadku występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych.

– W przypadku osób, które odnotowały niepożądane odczyny poszczepienne po pierwszym szczepieniu, chcemy dopuścić możliwość mieszania szczepionek – podkreślił szef MZ. Dodał, że jest to „warunkowane zgłoszeniem niepożądanego odczynu poszczepiennego”.

– Czyli, jeżeli ktoś zastosował jeden z preparatów, po którym wystąpiły niepożądane odczyny, to może po prostu zastosować, chociażby preparat mRNA, który w obiegowej wiedzy (…) oznacza mniejsze ryzyko wstąpienia tego odczynu – podkreślił minister.

Jak dodał, w ocenie rady medycznej efektywność tego rozwiązania „w obliczu pojawiających się nowych mutacji daje możliwość utrzymania wysokiej odporności, nie tylko w kontekście zakażeń, bo to nie jest najważniejsze, tylko w kontekście ochrony przed ciężkim zakażeniem”.

Zobacz również: Mały Karolek ze Skalmierzyc potrzebuje pomocy. Zobacz, jak możesz pomóc

Do promocji szczepień rząd chce włączyć również Koła Gospodyń Wiejskich poprzez dofinansowania do prowadzonych akcji przez KGW.

– W ramach promocji szczepień od piątku wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać wnioski o dofinansowanie organizowanych w tym celu wydarzeń – poinformował szef KPRM Michał Dworczyk.

Jak poinformował, rząd przewidział dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł na Koło. Środki te mają być wykorzystane na finansowanie organizowanych przez Koła lokalnych wydarzeń promujących akcję szczepień. Wnioski o takie dofinansowanie należy składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dworczyk podkreślił, że formuła tych wydarzeń jest otwarta – „mogą one trwać od kilku godzin do kilku dni„.

– Dla Kół z najlepszymi wynikami w promocji szczepień przewidziano nagrody. Zwycięskie koło otrzyma 100 tys. zł, za drugie i trzecie miejsce będzie to 50 tys. zł. Nagrody przewidziano nawet dla 1000 Kół – poinformował szef KPRM.

Jak poinformowano decyzja o obostrzeniach zależy od stopnia wyszczepienia w Polsce i brana jest pod uwagę regionalizacja obostrzeń.

– Od wartości parametru wyszczepienia zależy intensywność przebiegu czwartej fali epidemii koronawirusa; to jest ważne, bo właśnie z tym związane są wszelkie decyzje dotyczące obostrzeń – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak dodał, jeżeli stopień wyszczepienia będzie wysoki to możemy spodziewać się, że apogeum czwartej fali nie będzie stanowiło zagrożenia dla wydolności systemu opieki zdrowotnej.

Minister podkreślił, że każda decyzja o zaszczepieniu to zmniejszanie ryzyka tego, co będzie się działo na jesieni. Poinformował, że decyzje o obostrzeniach będą podejmowane w przypadku zagrożenia dla wydolności polskiej infrastruktury leczniczej.

– Te regiony, gdzie poziom wyszczepienia jest większy, w automatyczny sposób nie są narażone na takie obostrzenia, bo tam ryzyko jest po prostu mniejsze – powiedział Niedzielski.

Niedzielski był pytany na konferencji w KPRM, czy w szkołach ruszą szczepienia dzieci poniżej 12. roku życia.

– Czekamy na wyniki badań. Mamy świadomość, że firma Pfizer jako pierwsza złożyła wniosek do EMA, ale stosujemy bardzo konserwatywną politykę rządu. Absolutnie nie będziemy uprawiać eksperymentów. Jeżeli będzie decyzja o dopuszczeniu, to dopiero będziemy rozmawiali o wprowadzeniu szczepień dla tej grupy wiekowej – powiedział szef resortu zdrowia.

Z kolei szef KPRM, pełnomocnik ds. Narodowego Programu Szczepień Michał Dworczyk podkreślił, że w wybranych szkołach, w których dyrektorzy się na to zgodzą, będą prowadzone szczepienia dzieci powyżej 12 lat.

– Tylko że te decyzje podejmują indywidualnie placówki. Nad tym procesem czuwa i przygotowuje ministerstwo edukacji i nauki oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg – dodał Dworczyk.

Zobacz również: Koronawirus. Najnowszy raport Ministerstwa Zdrowia o nowych przypadkach
ŹRÓDŁOPAP
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments