ksiadz-koloratka kościół

W opublikowanym dzisiaj komunikacie rzecznika prasowego Diecezji Kaliskiej poinformowano o zakończeniu procesu kanonicznego ks. Arkadiusza H.

– Ks. Arkadiusz H., w wyniku przeprowadzonego postępowania kanonicznego, został uznany winnym zarzucanych mu czynów oraz nałożono na niego karę wydalenia ze stanu duchownego. Od podjętej decyzji przysługuje mu prawo złożenia rekursu zgodne z kanonami 1734 – 1737 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Przed upublicznieniem, decyzja sądu kościelnego została przekazana osobom, których świadectwa doznanej krzywdy stały się podstawą do wydania wyroku skazującego i wymierzenia kary – informuje dzisiaj w opublikowanym komunikacie Ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej.

Urodzony w Ostrowie Wielkopolski, ksiądz Arkadiusz H. był bohaterem dokumentu braci Tomasza i Marka Sekielskich „Zabawa w chowanego”. Miał skrzywdzić kilku chłopców, jednak cześć spraw została umorzona na etapie postępowania prokuratorskiego z uwagi na przedawnienie.

Do Sądu trafił akt oskarżenia w sprawie czynów popełnionych przez Arkadiusz H. pomiędzy wrześniem 1998 a majem 2000 w Pleszewie. Sąd w pierwszej instancji skazał oskarżonego na 3 lata pozbawienia wolności oraz 10 lat zakazu pracy z dziećmi. Apelacje złożyła zarówno prokuratura domagając się wymierzenia surowszej kary, jak i obrona, która chciała złagodzenia kary.

W ogłoszonym wyroku w postępowaniu apelacyjnym sąd poinformował, że karalność czynu zarzuconego oskarżonemu przedawniła się i postępowanie zostało umorzone. Tym samym Arkadiusz H. uniknął odpowiedzialności karnej.

Sąd Okręgowy w Kaliszu w wydanym wyroku w postępowaniu cywilnym o odszkodowanie zasądził od diecezji kaliskiej na rzecz jednego z pokrzywdzonych kwotę 300 tys. zł wraz z odsetkami ustawowymi.

Zobacz również: Tragiczny początek sezonu w regionie. Wyłowiono ciało z zalewu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments