kierowca samochód
zdjęcie poglądowe

Musimy pamiętać, że jazda z telefonem w ręku znacząco zwiększa ryzyko wypadku, gdyż nawet kilka sekund nieuwagi może doprowadzić do wielu niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Dlatego też prowadzona jest akcja „Łapki” na kierownicę, która ma na celu zmianę podejścia kierowców do używania telefonu podczas jazdy samochodem a tym samym zminimalizowanie ryzyka występowania wypadków, do których przyczynia się  nieodpowiednie korzystanie z telefonu.

W ramach działań ma być uświadomienie kierowcom, jakie zagrożenie stwarza korzystanie z telefonu podczas jazdy i jakie obowiązują za to kary. Musimy bowiem pamiętać, że kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za złamanie tego zakazu grozi mandat do 500zł i 12 punktów karnych.

Działania Policji prowadzone są wspólnie z  firmą Neptis S.A. – operatorem aplikacji Yanosik oraz firmą Screen Network S.A. Stanowią one uzupełnienie policyjnej akcji pn. „Na drodze – Patrz i słuchaj”, której ważnym elementem jest zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na konsekwencje rozproszenia uwagi podczas korzystania z drogi.

Celem ogólnopolskiej akcji informacyjno – edukacyjnej skierowanej do wszystkich uczestników ruchu drogowego „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”, która będzie prowadzone przez cały marzec, jest uświadamianie i przypominanie uczestnikom ruchu jak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego w połączeniu z obserwacją drogi.

Nowoczesna technologia w samochodach lub dostępna w telefonach sprawia, że unikanie czynników rozpraszających jest coraz trudniejsze. Jednak to od nas zależy w jakim stopniu korzystamy z tych udogodnień, czy podczas jazdy odbieramy połączenia telefoniczne, ustawiamy nawigację, słuchamy głośnej muzyki. 

Używanie urządzeń elektronicznych skutecznie odwraca uwagę od tego co dzieje się w naszym otoczeniu. Możemy nie zauważyć pieszego wchodzącego na przejście, nie usłyszeć klaksonu czy sygnałów pojazdu uprzywilejowanego.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments