Filip Szymczak jest kolejnym wychowankiem Lecha Poznań, który w ostatnim czasie związał się z klubem nową umową. 17-letni napastnik podpisał w tym tygodniu kontrakt, który będzie obowiązywać do końca 2022 roku.

Tygodnie poprzedzające przymusowe rozstanie z meczami oraz treningami stały w Kolejorza pod znakiem przedłużania kontraktów z wychowankami klubowej akademii. Podpisy pod dokumentami złożyli wówczas Filip Marchwiński, Kamil Jóźwiak, Robert Gumny i Tymoteusz Puchacz. Podczas trwającej pandemii koronawirusa do tej czwórki dołączył Filip Szymczak, który jednak ze względu na wyjątkowy i nadzwyczajny czas parafował umowę w domu.

– Podpisanie nowego kontraktu jest dla mnie kolejnym etapem w rozwoju sportowym. Urodziłem i wychowałem się w Poznaniu, a gra w niebiesko-białych barwach jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem i docenieniem moich dotychczasowych osiągnięć. Jednak równocześnie mam świadomość, iż jestem młodym zawodnikiem i przede mną dużo ciężkiej pracy – mówi młody napastnik. – Podjąłem decyzję o przedłużeniu kontraktu, ponieważ uważam, że to właśnie w Lechu Poznań będę miał warunki, aby nadal się rozwijać. Poprzez moje zaangażowanie i dobrą dyspozycję sportową chciałbym dostawać coraz więcej szans na boiskach ekstraklasy, aby móc pokazać w pełni swoje umiejętności piłkarskie. Nie boję się wielkich wyzwań i wierzę, że w przyszłości stanę się podstawowym zawodnikiem Kolejorza – dodaje.

Młody lechita pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Warcie, ale już w 2013 roku trafił do Akademii Lecha Poznań. Przez lata występował w kolejnych drużynach juniorskich, gdzie m.in. był członkiem zespołu, który w 2017 roku sięgnął po mistrzostwo Polski juniorów młodszych oraz w 2018 roku mistrzostwo Centralnej Ligi Juniorów. W kolejnym roku Filip Szymczak zaliczał swoje pierwsze minuty w seniorskiej piłce, a konkretnie w trzecioligowych rezerwach. W tamtym czasie został zaproszony na zgrupowanie pierwszej drużyny do tureckiego Belek, gdzie jego postępom przyglądał się z bliska trener Adam Nawałka, a pod koniec rozgrywek, kiedy Kolejorza prowadził już trener Dariusz Żuraw, Szymczak został włączony do kadry pierwszego zespołu.

W trwającym sezonie jest on już pełnoprawnym członkiem pierwszej drużyny i w związku z tym udało mu się zadebiutować w niebiesko-białych barwach w pucharowym starciu z Chrobrym Głogów. W wiosennych meczach dostał dwukrotnie szansę pokazania się w spotkaniach ligowych (starcia z Rakowem Częstochowa oraz Cracovią). Jednak Filip Szymczak jest w tym sezonie również etatowym zawodnikiem drugoligowego Lecha II, dla którego rozegrał do tej pory 18 meczów oraz strzelił cztery gole.

Obecna umowa Filipa Szymczaka z klubem obowiązuje do 31 grudnia 2022 roku.