W piątek, 21 października w Ostrowskim Centrum Kultury podczas uroczystej gali wręczony zostały Laury Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że będę mógł dzisiaj uścisnąć dłoń wyjątkowych ludzi. Takich, którzy tworzą kulturę prze duże K i małe k. Tacy, którzy po wręczeniu Lauru powiedzą, Panie Starosto, ale przecież ja nic wielkiego nie robię. Ja pracuję tylko z dziećmi w świetlicy i coś tam malujemy. Tak, ale że tam Pani jest, że jest Pani wśród dzieci, którym właśnie tą strefę kultury Pani pokazuje, tą nadzieje i za się należą Pani podziękowania. Tak jak i znamienitym profesorom, którzy są wspaniała inwestycja naszego powiatu i tak pięknie reprezentują powiat. Tym wszystkim chciałbym dzisiaj w imieniu Państwa z głębi serca powiedzieć dziękuje – mówił podczas gali, do zgromadzonych Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.


Poniżej prezentujemy sylwetki nagrodzonych osób, które zostały przytoczone podczas dzisiejszej uroczystości wręczenia Laurów Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego w Ostrowskim Centrum Kultury.

Osoba, która muzyczną edukację rozpoczynała w Ostrowie Wielkopolskim. Później ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w Akademii Muzycznej w Poznaniu, na której obecnie jest profesorem w klasie fortepianu. Jako wykładowca Akademii Muzycznej kieruje się przekonaniem, że dobry pedagog w imię dobra wychowanka musi się wyzbyć swego ,,artystycznego egocentryzmu’’ i uszanować jego indywidualność.

Mówi, że zawód pianisty nie powinien ograniczać się jedynie do występów solowych, a wspaniały instrument jakim jest fortepian daje przeogromne możliwości ukazywania sztuki muzycznej na różne sposoby. Dowodem tego przekonania jest stworzony duet fortepianowy z prof. Andrzejem Tatarskim. Uczestnik wielu wydarzeń o charakterze multimedialnym jak ,,Chopin w blasku Poznania’’.

Ostrowianie, mieszkańcy powiatu, mogli go oklaskiwać podczas powiatowego koncertu ,,Polonezy Polskie’’ z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zaprezentował wówczas tu na scenie OCK recital na historycznym fortepianie. Koncertował także niedawno dla mieszkańców rodzinnych Łąkocin, z których pochodzi, a występ był jednym z elementów obchodów 200-lecia ich istnienia miejscowości.

Za muzyczne osiągnięcia, za udowodnienie, że talent zrodzony nawet w małej miejscowości, poparty pasją i pracą jest prostą drogą do celu Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje prof. Maciej Pabich.

Animatorka kultury w pełnym tego słowa znaczeniu. Osoba, która znaczną część swojego społecznego życia poświęciła działalności społecznej i folklorowi podejmując szereg przedsięwzięć, by spotkanie z folklorem było, autentyczne, żywe i atrakcyjne szczególnie dla młodego pokolenia.

Od 2015 roku kierownik artystyczny i organizacyjny Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca OŁOBOK, jednego z najstarszych zespołów folklorystycznych w Wielkopolsce. To barwna formacja śpiewno-taneczna kultywująca folklor ojczysty i tańce wielkopolskie. Firmowym tanecznym produktem zespołu jest mazur w formie towarzyskiej znany również jako oberek ołobocki.

Zespół ma w swoim repertuarze widowisko folklorystyczne ,,Wesele Ołobockiej’’ prezentowane często i nagradzane na estradach folkloru. Laureatka organizuje cały szereg imprez adresowanych do społeczności lokalnej i współpracuje z różnymi organizacjami.

Za konsekwencję w działaniu, za kultywowanie i promocję rodzimej kultury na forum regionu i kraju Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Anna Mielcarek.

Sportowiec, obieżyświat zafascynowany językami obcymi, nawigator morski. Kilka lat swego życia spędził na tankowcach i kontenerowcach. Porzucił jednak morze chociaż elementy marynistyczne są obecne w jego twórczości.

Po latach pisania do szuflady ujawnił swoją twórczość szerszemu gronu i sądząc po tym jak została ona odebrana, była to bardzo dobra decyzja.

Ma na swoim koncie kilka tomików wierszy. Jeden z nich ,,Noc taka niebieska’’ to zbiór 30 utworów traktujących o sprawach zazwyczaj przyziemnych lecz tak ujętych, że czytelnik nie ma wątpliwości co do wyjątkowości prezentowanego tematu. Jego twórczość to przewrotna odpowiedź na pytania po co ludziom wiersze?

Pisze w sposób prosty i jednoznacznie trudny o sprawach zdawałoby się zwykłych, które poprzez nieskomplikowaną formę przekazu nabierają wyjątkowego piękna. Z kobiecą delikatnością przedstawia w swoich wierszach męski punkt widzenia.

Za wyjątkową wrażliwość i subiektywne literackie portretowanie otaczającej nas rzeczywistości Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Maciej Pająk.

Wiele lat temu młoda dziewczyna, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim zafascynowana osobą Krzysztofa Komedy Trzcińskiego poświęciła swoją pracę magisterką tej wyjątkowej w panteonie polskiej kultury postaci. Kolejnym krokiem były wielokrotne wizyty i rozmowy i Zofią Komedową, a finałem ciekawa rozprawa.

Już wtedy miała za sobą pierwsze doświadczenia pracy z mikrofonem przygotowując materiały z życia kulturalnego miasta i regionu. Uległa pasji dziennikarskiej na dobre i pozostaje jej wierna do dnia dzisiejszego.

Dziś możemy powiedzieć, że jest dziennikarką radiową od zawsze. Najpierw Radia Centrum obecnie Radia Eska. Relacjonuje wydarzenia z całego regionu.

Dociekliwa, systematyczna, pracowita i….często nieprzejednana. Z tym samym zaangażowaniem relacjonuje wydarzenia te duże i te nieco mniejsze, z dużych miast i najmniejszych zakątków regionu. Dzięki tej promocji często dostają one drugie życie i przysłowiowy wiatr w skrzydła.

Za bezkompromisowość za rzetelność i wierność wartościom, które w zawodowym życiu składają się na tzw. etos dziennikarski, w roku 20-lecia pracy Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Barbara Źródlewska.

Ostrowianin, związany z fotografią od półwiecza. Nieustannie poszukujący złotego środka wyrazu. Fotografuje pejzaż, mikro i makroświat, ale szczególne miejsce w jego autorskich kolekcjach zajmuje utrwalanie koncertowych wydarzeń.

Powiedzieć, że jego fotoreportaże są dynamicznie, to jakby nie powiedzieć nic. Te fotografie po prostu brzmią tak jak pełne muzycznych emocji są koncerty bluesa, rocka czy jazzu, które fotografuje. Mały wycinek jego pracy mogliśmy oglądać na streat galery przy ul. Raszkowskiej.

Jego fotografie zdobią okładki wydawnictw muzycznych czołowych polskich muzyków i przynoszą mu wiele nagród na konkursach. Ostatnia to drugie miejsce na konkursie Marka Karewicza na Jazz Foto 2022.

Swoją wiedzą dzieli się zwłaszcza z młodszymi adeptami fotografii na warsztatach fotograficznych. Jest zaangażowany także w Ogólnopolskie Biennale Fotografii w Technikach Fotograficznych i Cyfrowym Przetwarzaniu Obrazu REMIS przy OCK.

Za artystyczną wrażliwość, za umiejętność odwzorowania emocji miejsca, czasu i osób w oku aparatu fotograficznego, za liczne sukcesy i działalność na rzecz lokalnego środowiska Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Andrzej Staszok.

Wyjątkowy twórca ludowy, w którego profesji potrzeba nietuzinkowych umiejętności, dobrych oczu oraz anielskiej cierpliwości. Pielęgnuje zanikającą już tradycję przygotowywania czepców noszonych przez mężatki i tak charakterystycznych dla dawnej kultury ludowej. Jest w tej chwili jedyną w regionie, po nestorce z Goliny, twórczynią czepców jarocińskich, krotoszyńskich i ostrowskich. Każdy z nich to wielkie wyzwanie i prawdziwe arcydzieło rąk ludzkich wymagające niesamowitej precyzji zarówno na etapie wykrojenia i szycia materiału, zdobienia haftem czy poznania nawet technik krochmalenia. Nie jest więc zaskoczeniem, że wykonanie jednego czepca to konieczność wygospodarowania ok. 150 godzin.

Jest to praca, którą wykonuje z wielka dbałością o szczegóły. Wymaga to od niej uczestnictwa w specjalistycznych kursach, spotkań z ostatnimi żyjącymi hafciarkami i koronkarkami specjalistkami od frywolitki, snutków – to rodzaje haftów.

Autentyczność wzorów, użytych materiałów, jakość zjednują jej uznanie w całym kraju oraz u członków zespołów folklorystycznych. Prezentuje swoje prace na targach sztuki ludowej, estradach folkloru Uszyła czepce m.in. dla zespołu Głogowianie.

Za wierność w odtwarzaniu dawnych elementów strojów wiejskich charakterystycznych dla naszego regionu i benedyktyńską cierpliwość Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje przyszła profesor tańca Donata Kaczocha.

Najmłodsza tegoroczna laureatka. To tancerka, która swoją przygodę z tańcem rozpoczęła w Grupie Baletowej Gwiazda prawie 10 lat temu. W ciągu ostatniego roku zdobyła wiele nagród i wyróżnień zarówno w tańcach solowych, duetach i jak i układach zbiorowych.

W konkursie Dance World CuP 2022 została uhonorowana specjalną nagrodą jury otrzymując w nagrodę zaproszenie na trzymiesięczne stypendium w Madrycie. Wzięli w nim udział choreografowie z całego świata. Lista pozostałych nagród jest bardzo imponująca.

To niezwykły młody talent i wyjątkowa osobowość. Mimo młodego wieku otwarta na ludzi. Przejawia się to przede wszystkim zaangażowaniem w akcje pomocowe, ale także w wsparciu i instruktażu swoich dużo młodszych kolegów w stawianiu pierwszych kroków tanecznych. Czyni to w ramach zajęć w przygodzkickim Gminnym Ośrodku Kultury.

Swoje umiejętności podnosi na dwóch kierunkach studiów związanych z tańcem: Akademii Muzycznej w Łodzi w zakresie choreografii i techniki tańca oraz na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu na kierunku taniec w kulturze fizycznej.

Za odnoszone sukcesy, profesjonalizm i umiejętność dzielenia się swoją pasją z najmłodszymi Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje przyszła profesor tańca Wiktoria Krupa.

Ćwierć wieku temu z młodzieńczych marzeń, z fascynacji muzyką w ogóle, kilku młodych chłopaków stworzyło zespół, który dla wielu ostrowian pozostaje wciąż ich O K N E M na świat.

Pierwszy wspólny koncert zagrali w ostrowskim Amfiteatrze. Wówczas wysiadło montowane gospodarczym sposobem nagłośnienie… Wrócili do amfiteatru ponownie kilka miesięcy temu, by przy wypełnionej po brzegi widowni i tym razem z profesjonalnym zapleczem, już jako dojrzali mężczyźni, zagrać i zaśpiewać znowu, tym razem na Jubileuszu 25-lecia swego istnienia.

Po drodze był poznański Klub Szejk, w którym zagrali grubo ponad 100 koncernów a dojazdy do niego zespołowym POLONEZEM to już całkiem odrębna historia kapeli. Później równie wiele występów miało miejsce w nieistniejącym już ostrowskim pubie BRAMA. To było już budowanie legendy zespołu.

Dla każdego z członków muzyka jest pasją, którą kilka razy w roku dzielą się wiernymi fanami, najczęściej w klubie Stara Przepompownia.

Za udowodnienie, że czysta pasja potrafi rywalizować z komercją, za wiele lat muzycznej pasji, osiągane sukcesy i radość dawną kolejnym pokoleniom Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymują: Adam Wasiela, Łukasz Łukasiewicz, Sebastian Ceglarek, Bartek Pilarczyk, Marek Raczycki i przez wiele lat Marek Nowakowski Zespół OK.NO.

,,Ecce Homo’’ – w dosłownym tłumaczeniu to „oto człowiek”, miał je wypowiedzieć Piłat ukazujący ukrzyżowanego Chrystusa. To także tytuł realizowanego od kilku lat festiwalu świętych i błogosławionych, którego pomysłodawcą i współorganizatorem jest kolejna laureatka.

Ideą tego przedsięwzięcia jest promowanie kultury opartej na korzeniach wiary, afirmującej ważne wartości moralne i duchowe. To wielopłaszyznowe działanie obejmujące koncerty, wykłady, prelekcje czy pokazy filmów.

Festiwal to tylko mały wycinek obejmujący ostatnie lata jej działalności na rzecz kultury, w której jest obecna od kilkudziesięciu lat.

Autorka i wykładowca warsztatów z arteterapii. Wykładowca kursów i szkoleń z dziedziny teatru, recytacji, kultury żywego słowa dla nauczycieli i instruktorów. Współpracowała także przy realizacji bardzo dużych przedsięwzięć kulturalnych jak Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych, Chopin w Barwach Jesieni, La Starda. Wieloletni juror konkursów recytatorskich, teatralnych i wokalnych.

Za wyjątkową interdyscyplinarność zainteresowań Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Maria Bednarczyk-Antczak.

Budowanie lokalnej tożsamości to poczucie przynależności do wspólnoty. Poczucie budowane przez lata i determinowane wieloma czynnikami m.in.: obszarem administracyjnym, wspólnotą miejsca, historią. Czasem funkcje takiego spoiwa pełnią także lokalne media.

Przed nami człowiek skromny i wrażliwy na sztukę wpisujący się społeczną pracą w budowanie tożsamości swojej Małej Ojczyzny. Sam unikając rozgłosu konsekwentnie od lat dokumentuje, utrwala i promuje w serwisie internetowym na dwóch swoich kanałach wydarzenia z terenu Gminy Raszków a także powiatu.

Zamieszcza relacje z wernisaży, wystaw, lokalnych wydarzeń oraz utrwala sylwetki osób działających się w obszarze kultury i wyróżniających się swą działalnością w lokalnej przestrzeni.

Zauważa i dokumentuje zmiany jakie zachodzą w bliskiej przestrzeni udowadniając, że to co było rzeczywistością, najpierw niezauważane bo codzienne, po kilku latach staje się historią miejsca czy ludzi.

Od lat współpracuje z Miejsko-Gminy Ośrodkiem Kultury wspierając te instytucje w organizacji wielu imprez i przedsięwzięć.

Za społeczną działalność na rzecz gminnej wspólnoty Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Paweł Nowicki.

Człowiek wielkiego serca, takiej samej skromności i…kultury osobistej i tej muzycznej.

Były Instrumentalista Orkiestry Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, której historia sięga 1923 roku. Od 1983 roku Prezes tej Orkiestry. W trudnych latach przyczynił się do przekształcenia Orkiestry Fabryki „Wagon” w Ostrowską Orkiestrę Koncertową (2004 r.), co dla wielu oznaczało uratowanie od likwidacji. Dzięki jego zaangażowaniu i stwarzaniu dobrego klimatu pracy Ostrowska Orkiestra Koncertowa odnosi sukcesy krajowe i międzynarodowe, koncertuje po całym kraju i Europie. Klarnecista, współtwórca wielu wydarzeń artystycznych. Mimo wycofania się z głównego nurtu zawodowego wciąż aktywnie związany z zespołem. Zawsze z orkiestrą chociaż często z dala o świateł jupiterów i pół kroku za dyrygentem, ale bez takiego zaplecza funkcjonowanie byłoby trudne.

Za kilkadziesiąt lat działalności na rzecz kultury muzycznej miasta i regionu, w przededniu obchodów 100-lecia Ostrowskiej Orkiestry Koncertowej Laur Kultury 2022 Starosty Ostrowskiego za całokształt działalności otrzymuje Pan Jerzy Kania.

„Książki warto pisać tylko wtedy, jeśli przekroczy się ostatnią granicę wstydu; pisanie jest rzeczą bardziej intymną od łóżka…” pisał w Pięknych dwudziestoletnich, we własnej autobiografii Marek Hłasko. Z legendą jednego z największych polskich literatów po II wojnie światowej postanowił zmierzyć się kolejny z nagrodzonych. Zrobił to pisząc, a jakże, książkę, która mimo iż nieduża i niepozorna zawiera esencję wiedzy o życiu i twórczości pisarza, a także skondensowaną analizę i interpretację jego utworów.

Jest autorem licznych tekstów i artykułów literaturoznawczych i krytycznoliterackich oraz wielu monografii. Organizatorem spotkań i konferencji naukowych. Miłośnikiem historii literatury polskiej po II wojnie światowej oraz jej związków z polityką i kulturą popularną. Profesorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu wykładającym na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej w zakładzie Poetyki i Krytyki Literackiej. Prezesem Ostrowskiego Towarzystwa Naukowego.

Za wieloletnie oddanie sztuce i literaturze. Za wychowanie wielu znakomitych polonistów, także z naszego powiatu i podejmowane inicjatywy Laur Kultury Starosty Ostrowskiego 2022 za całokształt działalności otrzymuje Jan Galant.

Jak poinformowano podczas dzisiejszej uroczystości Starosta Ostrowski przyznał także jeden Laury Kultury, który wręczony zostanie w terminie późniejszym.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments