Dzisiaj w Ostrowskim Centrum Kultury wręczone zostały Laury Kultury Starosty Ostrowskiego podczas których nagrodzeni zostali twórcy z naszego powiatu.

– Dziś płyną słowa podziękowania pod adresem animatorów, twórców kultury. Nasi twórcy kultury to ludzie, którzy tworzą i w mieście Ostrowie, są znani w Polsce i na świecie oraz Ci znani w poszczególnych gminach, wioskach. To co mają wspólnego to pasja – mówił dzisiaj podczas uroczystej gali Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

Laury Kultury Starosty Ostrowskiego – lista nagrodzonych:

Za umiejętność scenicznego wykreowania swojego talentu, za konsekwencję i osiągnięte sukcesy Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymała pochodząca z Granowca, aktora i wokalistka Edyta Ostojak Mącik. Obecnie jest aktorką Teatru im. Osterwy w Lublinie, gościnnie występuje w warszawskim Teatrze Współczesnym, Teatrze Polskiego Radia. Grała w serialach „Na dobre i na złe”’, Ojciec Mateusz, Lekarze, a ostatnią premierą, w której możemy wiedzieć jej kreacje aktorską jest film ,,Lipowo. Zmowa Milczenia’’.

Za własną działalność artystyczną i osiągane na tej niwie sukcesy oraz za zaangażowanie w promocję twórców i sztuki w ogóle Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Krzysztof Ryfa. Malarz i założyciel Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim mieszczącej się w dawnym spichlerzu przy ulicy Wiosny Ludów, którą we współpracy z grupą przyjaciół sztuki prowadzi od 2012 roku. Kurator wystaw, animator kultury, pedagog, organizator i uczestnik wielu plenerów artystycznych i sympozjów jak np. Plenerowy Wymiar Sztuki, Barwy Wolności, Drogi Wolności znane i nieznane.

Za kilkadziesiąt pracy pedagogicznej, za umiejętność stworzenia swojej rozpoznawalnej kreski i za indywidualne sukcesy artystyczne Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymała Iwona Garbacz. Ostrowianka, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę. W swoich pracach zachwyca się detalami mijanych na co dzień bram, sionek i kamienic. Z plastyczną wrażliwością odkrywa przed nami na nowo piękne fasady, architektoniczne detale, łuki sklepień, gzymsy czy balkony.

Za kilkadziesiąt lat na rzecz promocji polskiej kultury, za wkład w wychowywanie kolejnych pokoleń uzdolnionych muzycznie młodych ludzi Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał Robert Adamczak. Wszechstronny pianista z ogromnym doświadczeniem koncertowym. Ma ich na swoim koncie ponad 1000. Profesor Uniwersytetu Adama Mickiewicza, ekspert Akademii Muzycznej w Poznaniu, wieloletni nauczyciel Zespołu Szkół Muzycznych w Ostrowie. Upowszechnia przede wszystkim muzykę polskich kompozytorów, koncertuje na całym świecie, od Stanów Zjednoczonych, przez wiele państw Europy, po Chiny.W ramach projektu ,,Kultura w sieci’’ wziął udział w nagraniach odkrytych niedawno w klasztorze na Świętej Górze w Gostyniu kompozycji wielkopolskiego kompozytora XIX wieku Alfonsa Szczebińskiego.

Za kilkadziesiąt lat pracy na rzecz umuzykalniania najmłodszych pokoleń dzieci i młodzieży Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał Mariusz Chocaj. Animator i showman obdarzony wieloma talentami, w tym umiejętnością przełamywania barier, porywania do wspólnej zabawy co w jego pracy ma szczególne znaczenie. Z wykształcenia nauczyciel muzyki związany na co dzień z Młodzieżowym Domem Kultury. Znany także z gry na cajonie. Ze starszą młodzieżą prowadzi zajęcia zespołów wokalno – instrumentalnych. Pod jego kierunkiem nie tylko grają znane covery, ale uczą się nowych aranżacji oraz przygotowują własne utwory. Przykładem są chociażby osiągnięcia zespołu „PARTER”, który za utwór „Bezsenność” otrzymał pierwsze miejsce i nagrodę za najlepszy utwór autorski podczas gali XIV Festiwalu Piosenki Młodzieżowej. Jest także bardzo zdolnym aktorem. Ostatnio wcielił się w główną rolę w spektaklu dla dzieci, pod tytułem „Trupa Tomka Dropsa”. Spektakl grano w MDK kilkakrotnie, przy pełnej widowni, a tytułowy Tomek Drops został zagrany wręcz brawurowo.

W roku 10-lecia działalności Ośrodka, za interdyscyplinarność podejmowanych inicjatyw na rzecz popularyzacji historii etnicznej regionu Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał dr Krzysztof Morta. Filolog klasyczny, hebraista, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Wrocławskiego, który umiejętnie potrafi łączyć swoją pracę naukową z działalnością na rzecz rodzinnego miasta i regionu. Jeden z założycieli Stowarzyszenia „Przyjaciele Ostrowskiej Synagogi” gromadzących ludzi żywo zainteresowanych kulturą materialną i niematerialnym dziedzictwem Żydów w całym regionie.

Za dokumentowanie okruchów przeszłości, za wieloletnią pasję i promocję lokalnego dziedzictwa Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał Adrian Matys. Regionalista z serca i z przekonania. Uczestnik, obserwator, dokumentalista. Obecny zawsze tam gdzie dzieję się coś ciekawego w tradycjach, zwyczajach czy obrzędach swojej gminy. Kolekcjoner, który swoją przygodę ze zbieractwem rozpoczynał od znaczków pocztowych. Z czasem oddał się pasji filokartystycznej, a pierwsze kartki pojawiły się w kolekcji 15 lat temu. Na początku zbiór miał się składać tylko z wydawnictw związanych z powiatem ostrowskim i ostrzeszowskim. Ale ich mnogość wymusiła konieczność swoistej specjalizacji tylko do pocztówek związanych z rodzinną Gminą Sieroszewice. Dziś może się pochwalić kolekcją ponad pół tysiąca tych sieroszewickich papierowych artefaktów, z czego najstarsza liczy ponad 120 lat.

Za kultywowanie tradycji przodków, za udowadnianie, że kultura ludowa może być inspiracją także dla ludzi młodych Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał Zespół Tańca Ludowego Kosynierzy. Z grupy pasjonatów przekształcili się w pełni profesjonalny zespół folklorystyczny działający przy miejscowym Gminnym Domu Kultury. Profesjonalny pod względem strojów i dodatkowego wyposażenia. Tworzy go około 60 tancerzy w wieku od 6 do 26 lat, młodych ludzi podchodzących z okolicznych miejscowości. Od lat uświetniają uroczystości gminne, regionalne i nie tylko. Mieli m.in. zaszczyt reprezentowania Wielkopolski na Dożynkach Prezydenckich. Brali udział w przeglądach we Francji i Bułgarii. W swoim repertuarze mają tańce narodowe, wielkopolskie, tańce i przyśpiewki lubelskie oraz kompletne obrzędy, jak „Noc Świętojańska”’ i wspominany już obrzęd dożynkowy.

Za talent osiągane sukcesy indywidualne i te w pracy z młodzieżą Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymała Paulina Ibron. Dyplomowana tancerka, absolwentka szkoły baletowej w i tancerka Teatru Wielkiego w Poznaniu. Ma na swoim koncie także partie taneczne na scenach Niemiec, Hiszpanii, Czech i Włoch. Od 2018 roku współpracuje z Grupą Baletową Gwiazda w charakterze instruktora tańca i choreografa.

Za skrupulatność, za umiejętność kompletowania historii z okruchów informacji i faktów Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał Tomasz Grzelak. Pasjonat historii, regionalista, który od ponad dekady upowszechnia zbierane latami informacje dotyczące rodzinnej miejscowości – Franklinowa. Ilość zebranego materiału pozwoliła na wydanie pierwszej książki poświęconej towarzystwu Sokół. Plonem kolejnych działań była wydana w tym roku publikacja „Oni mieszkali w naszej okolicy. Franklinów 1914-1939″. Jest także autorem wystawy „Z Lewkowa do Gręblowa. Historia powstania Franklinowa w 200. rocznicę ustawy uwłaszczeniowej” za prezentowanej w Pałacu w Lewkowie.

Za umiejętne podtrzymywanie chóralnej tradycji przodków, za działalność na rzecz kultury gminy i powiatu Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymuje Chór Radość. Zespół, który odwołuje się w swojej działalności do korzeni swojego poprzednika, chóru działającego w latach trzydziestych dwudziestolecia międzywojennego. Na tych fundamentach w 1996 z inicjatywy znanego animatora kultury śp. Stanisława Furmanka, nieodżałowanego nauczyciela muzyki i folklorysty powstał chór żeński, a dwa lat poszerzony został o głosy męskie i przyjął nazwę „Chór Radość”. Obecnie jest to chór czterogłosowy liczący 33 członków, którego członkowie rekrutują się nie tylko z Gorzyc Wielkich, ale z wielu okolicznych miejscowości i także Ostrowa. Zespół koncertował na Ukrainie, Na zaproszenie włoskiej organizacji kościelnej występował we Włoszech. Dał wiele występów przed polską publicznością w całym kraju.

Za kilkadziesiąt lat promocji muzyki poważnej, za 30 lat działalności na rzecz budowania pozycji antonińskiego festiwalu i wrażliwość muzyczną w ogóle, Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego otrzymał Jan Popis. Muzykolog, krytyk muzyczny, producent oraz wydawca płyt z muzyką klasyczną, ale przede wszystkim popularyzator muzyki poważnej. Przez ponad 30 lat pracował w Polskim Radiu, w którym przygotowywał i prowadził autorskie programy, w tym słynne Środy Chopinowskie. Ma swoim konie realizację wielu projektów o zasięgu międzynarodowym. Współpracował m.in. z Krystianem Zimmermannem przy projekcie światowego tourne Polish Festival Ochestra, zorganizowanym w 150. Rocznicę śmierci Chopina. Od 1994 roku jest konsultantem programowo-artystycznym, a od 2012 Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chopin w Barwach Jesieni.

W roku Jubileuszu 35–lecia działalności artystycznej, za muzyczną bezkompromisowość i odwagę oraz niespożytą sceniczną energię Laur Kultury 2023 Starosty Ostrowskiego za całokształt dotychczasowej działalności otrzymali: Jacek Dżej Dżej” Jędrzejak, Jarosław ,,Dżery’’ Lis i Roman ,,Piękny Roman’’ Lachowicz czyli zespół Big Cyc.

Galeria zdjęć z wręczenia Laurów Kultury Starosty Ostrowskiego

Zobacz również: Oficjalnie otwarto nową Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną w Ostrowie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments