W ostrowskim Muzeum Miasta 1 czerwca w sali wystaw czasowych otwarto wystawę „Mały Książę. Prawie wszystkie wydania z planety Ziemia. Z kolekcji Krzysztofa Maciejewskiego”.

 

– To co państwo widzicie to jest mniej więcej 1/3 tego zbioru, który udało mi się zgromadzić – mówił podczas otwarcia wystawy Krzysztof Maciejewski. – To chyba jest w Polsce największa kolekcja, aczkolwiek nie jest to największa kolekcja w Europie.

Jak kontynuował Krzysztof Maciejewski, nie zbiera wszystkich wydań, ale jego celem jest zdobycie po 1 egzemplarzu w danym języku lub w różnych wariacjach danego języka. Na przykład Mały Książę w Polsce wydawał się nie tylko po polsku. Ukazał się w gwarze Wielkopolskiej, mazurskiej, po śląsku, w staropruskim, po kaszubsku.

W zaprezentowanej kolekcji możemy zobaczyć wydania Małego Księcia wydanego w języku polskim, angielskim, niemieckim, ale również w takich językach jak hebrajski, po francusku napisana morsem, językiem Braille, egipskimi hieroglifami czy w języku Gwiezdnych Wojen.

Cała kolekcja Krzysztofa Maciejewskiego to 473 książki w 235 językach.

Kolekcję można oglądać w ostrowskim ratuszu w Muzeum Miasta na II piętrze w sali wystaw czasowych.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments