Fot. screen z wideo KWP Poznań

Sąd Rejonowy w Kaliszu zastosował środek w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy dla Marcina O., Wojciecha O. i Piotra R., zatrzymanych po marszu z 11 listopada, który odbył się w Kaliszu.

Wnioski o tymczasowe aresztowanie Wojciecha O., Piotra R. oraz Marcina O. skierowała do Sądu Prokuratura Rejonowa w Kaliszu, która przedstawiła im zarzuty popełniania przestępstw nawoływania do nienawiści na tle różnić narodowościowych, znieważenia grupy ludności z powodu jej przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstwa przeciwko osobom z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej w trakcie zgromadzenia w Kaliszu 11 listopada 2021 r., tj. czynów określonych w art. 256 § 1 kk, art., 257 § 1 kk i art. 126 a kk. Grozi im do 5 lat więzienia.

Jeden z zatrzymanych nie przyznał się do zarzucanych czynów, inny odmówił składania zeznań, a trzeci częściowo przyznał się do winy.

– Dodać należy, iż pomimo zgromadzenia obszernego materiału dowodowego potwierdzającego sprawstwo podejrzanych sprawa ma wciąż charakter rozwojowy. Wyjaśniania wymaga m.in. wątek ewentualnego udziału innych współdziałających w zdarzeniu, gdzie grupa osób, przy spokojnym przebiegu obchodów Święta Niepodległości w całej Polsce, dopuściła się działań, które skutkować mogły wykreowaniem negatywnego wizerunku Polski na arenie międzynarodowej – mówi Maciej Meler Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Wnioski o tymczasowe aresztowanie uzasadnione były m.in. obawą matactwa procesowego ze strony podejrzanych oraz ukrycia się, w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. Sąd przychylił się we wtorek do wniosków prokuratury i najbliższe trzy miesiące spędzą oni w areszcie.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments