Na zdjęciu przykładowa maska antysmogowa. Fot: pixabay.com

Radny Miejski Jakub Paduch podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego złożył interpelacje odnośnie zakupienia przez OZC S.A. dla ostrowskich przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i seniorów masek antysmogowych. Ponowił on również wniosek ws. zapewnienia drona antysmogowego dla ostrowskiej Straży Miejskiej.

Pełna treść interpelacji:

Interpelacja nr 2/II/2018

Jak podawały czujniki jakości powietrza na terenie naszego miasta, w poprzedni weekend normy dopuszczalnego stężenia poziomu pyłu PM10 i przenikającego do płuc pyłu PM2,5 zostały przekroczone nawet o niemal 600%.
Nie trzeba nawet śledzić pomiarów czy znać treść raportu Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że mamy w Ostrowie najgorsze powietrze w całym województwie wielkopolskim. Wystarczy w sezonie grzewczym popołudniami i wieczorami wyjść na ostrowskie ulice.
Jakiekolwiek działania miasta czy to w postaci kontynuowania programu dopłat do wymiany źródeł ogrzewania na ekologiczne, czy to działania Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego S.A.; abstrahując od oceny, czy są one adekwatne do możliwości Spółki, są niewystarczające, bowiem walka ze smogiem to długotrwały proces.
Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie proszę o rozważenie propozycji, aby np. poprzez fundusze OZC S.A. zakupić maski antysmogowe dla najbardziej narażonych grup mieszkańców miasta czyli uczniów ostrowskich przedszkoli i szkół, a także ostrowskich seniorów np. jako dodatek do wydawanej Ostrowskiej Karty Seniora.
Zwracam się także z prośbą o ponowne rozpatrzenie mojego wniosku z poprzedniej kadencji w sprawie zapewnienia drona antysmogowego dla Straży Miejskiej, która posiada nowe uprawnienia ustawowe w walce ze smogiem. W VII kadencji mój wniosek został ostatecznie rozpatrzony negatywnie ze względu na duże koszty, jednak w ostatnim czasie pojawiły się informacje, że np. Zduny otrzymały na ten cel dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, lub można taki dron wypożyczyć, jak to uczyniono w Kaliszu.


Jak napisał również na swoim koncie na Facebook:

 

 

Co sądzicie o tym pomyśle. Zachęcamy do komentowania i wyrażania swoich opinii na naszym koncie na facebooku.
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments