Szafki metalowe zwykle kojarzymy z lekcjami w-f, treningami lub szatniami dla pracowników wykonujących pracę fizyczną. W tych zastosowaniach sprawdzają się one wręcz doskonale, a ich właściwości deklasują pozostałe rozwiązania. W biurach tego typu meble nadal jednak budzą niekiedy zdziwienie. Tymczasem mogą one okazać się równie dobrym – a czasem nawet lepszym – wyborem, co szafki drewniane lub z płyt drewnopochodnych.

Na metalowe szafki biurowe warto postawić bez względu na to, jakie atuty są dla nas priorytetem. Zapewniają one doskonałą ochronę przechowywanym w środku dokumentom, a jednocześnie dobrze komponują się z pozostałymi elementami wystroju biura. Warto więc poznać je bliżej i dowiedzieć się, jakie ich zalety są najważniejsze z punktu widzenia osób pracujących w biurze.

Metalowe szafki do biura. Wytrzymała konstrukcja

W porównaniu z szafkami z płyt drewnopochodnych, najłatwiej zauważalną różnicą jest większa wytrzymałość modeli wykonanych z metalu. Blacha jest bardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne, a ewentualne wgniecenia i ubytki można stosunkowo łatwo naprawić. Jak możemy dowiedzieć się z eco-market.pl, w przeciwieństwie do płyt MDF i podobnych, szafy metalowe doskonale radzą sobie w wilgotnym środowisku – o ile powierzchnia zostanie zabezpieczony ochronną warstwą.

Blaszana szafa z sejfem na 1,85 x 90 cm for. Panmajster.pl
Blaszana szafa z sejfem na 1,85 x 90 cm for. Panmajster.pl

Szafki metalowe do biura doskonale sprawdzają się również pod dużym obciążeniem. Maksymalna waga wszystkich zgromadzonych na jednej półce w różnych przedmiotów oscyluje wokół 50 kilogramów. Ułatwia to przechowywanie dużej ilości akt lub ryz papieru do drukarki lub kserokopiarki czy niezbędnych w biurze sprzętów.

Szafki biurowe metalowe. Ochrona dokumentów

Szafki metalowe, a zwłaszcza z wbudowanym sejfem, zapewniają też doskonałą ochronę wszystkich przechowywanych w środku dokumentów. Metalowa, pokryta powłoką blacha zabezpiecza je przed wilgocią i kurzem, a w razie pożaru nie zostaną strawione przez ogień tak szybko, jak meble z drewna lub płyt wiórowych.

Wybór metalowej szafki to też niezawodny sposób na to, by zabezpieczyć akta przed niepowołanym dostępem. Większość modeli stworzonych z myślą o użytku w biurze jest wyposażona w zamki, a niektóre także w sejfy, w których można przechowywać najbardziej wartościowe przedmioty. Nie bez znaczenia jest również fakt, że blacha jest znacznie trudniejsza do sforsowania niż płyta drewnopochodna.

Metalowe szafki biurowe. Atrakcyjny wygląd

Wielu z nas kojarzy szafki metalowe z szatniami, szkołami lub warsztatami i nie traktuje ich jako mebli, które mogłyby być efektownym dopełnieniem aranżacji biura. Tymczasem nowoczesne projekty będą świetnie komponowały się z pozostałymi meblami i elementami wystroju, a minimalistyczne wzornictwo pozwoli uniknąć efektu przytłoczenia przestrzeni.

Szafki metalowe do biura. O czym trzeba pamiętać?

Oprócz wspomnianych zalet, szafki metalowe mają również pewne wady, o których warto pamiętać przed zakupem. Najważniejszą z nich jest na pewno wysoka masa, co szczególnie duże znaczenie będzie miało przy zmianie aranżacji biura lub przeniesieniu jego siedziby. Mniej istotny jest z kolei fakt, że bywają one nieprzyjemne w dotyku. W normalnych warunkach są zimne, ale w kontakcie z wysoką temperaturą lub promieniami słonecznymi szybko i mocno się rozgrzewają.