Rekordową kwotę 2 330 000 zł może przeznaczyć w 2021 roku  miasto Ostrów Wielkopolski na dofinansowanie wymiany źródeł ciepła z węglowych na ekologiczne. Ponad dwukrotnie w stosunku do zaplanowanych wzrosną wydatki na dotowanie urządzeń do zatrzymywania wód deszczowych.

– Widząc zainteresowanie mieszkańców, corocznie zwiększamy w budżecie kwotę na ten program. W ubiegłym roku, aby sfinansować wszystkie złożone wnioski przeznaczyliśmy na ten cel blisko 1,8 mln zł – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego. – To już kolejny rok funkcjonowania naszej akcji, którą zdecydowanie chcemy kontynuować, ponieważ efekty są już zauważalne. Rekordowa kwota przeznaczona w budżecie na ten cel to kolejnych kilkaset zlikwidowanych pieców.

W tegorocznym naborze wpłynęło jeszcze więcej wniosków niż w 2020 roku. Dodatkowo, aby zachęcić do podłączania się do miejskiej sieci, zwiększono z 5 do 7,5 tys. zł wysokość dotacji na taką wymianę źródła ciepła z pieca węglowego.

– Aby móc udzielić dotacji na wszystkie prawidłowo złożone wnioski, a jest ich blisko 400, proponujemy Radzie Miejskiej zwiększenie o 680 tys. zł kwoty na ten cel w budżecie miasta, aż do rekordowych do 2 330 000 zł – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W ubiegłym roku ostrowianie pierwszy raz mogli skorzystać z miejskiego programu „Ostrów łapie deszczówkę”. W budżecie na 2020 rok zapisano na to zadanie 70 tys. zł. Złożono ponad 300 wniosków, jednak ze względu na ograniczone możliwości finansowe, udzielono 72 dotacji.

Dlatego w tegorocznym budżecie prezydent miasta proponuje, aby na dofinansowanie montażu zbiorników do zatrzymywania wód deszczowych przeznaczyć 200 tys. zł.

– Nabór trwa do 1 lipca i jeszcze nie wiadomo, ile wpłynie wniosków. Jeśli okaże się, że proponowana radnym kwota w budżecie miasta jest niewystarczająca, w miarę możliwości będziemy chcieli ją zwiększyć kolejny raz na następnej sesji – zaznacza Mikołaj Kostka.

Zobacz również: Wręczone zostały Sportowe Wawrzyny Starosty Ostrowskiego 2021
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
1 Komentarz. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Tyle kasy przeznaczane na ich likwidacje, a jak śmierdzi zimą to nadal śmierdzi