Władze miasta poinformowały dzisiaj, że w Ostrowie Wielkopolskim uruchomiono sztab kryzysowy – „Bezpieczna Zima” oraz uruchomiona zostanie interwencyjna sprzedaż węgla.

Jak przekazano podczas dzisiejszego briefingu prasowego w Urzędzie Miejskim w Ostrowie, że węgla tzw. państwowego nie ma albo jest trudno dostępny. Miasto nie chce czekać i w Ostrowie ma zostać uruchomiony interwencyjna sprzedaż węgla. Od najbliższego poniedziałku mają ruszyć zapisy, a od wtorku ma ruszyć jego sprzedaż. Będzie on dostępny dla mieszkańców miasta.

Przez Ostrowski Zakład Ciepłowniczy jak poinformowano ma być sprzedawany polski węgiel w cenie 2.600zł brutto i jest to cena za która ostrowska spółka go kupiła. Ostrowska spółka nie będzie zarabiać na tej sprzedaży. Koszt dowozu ma wynosić 50zł, ale można będzie odbierać go również własnym transportem. Limit ma być do 2 ton, a kaloryczność węgla ma być na poziomie 24 MJ/kg.

Prezes OZC Mariusz Bolach doprecyzował, że sprzedawany ma być węgiel kamienny, ale jak zaznaczono nie jest to ekogroszek i bardziej jest zbliżony do miału. OZC zakupiło około 200 ton dla mieszkańców miasta ale władze Ostrowa nie wykluczają możliwość zwiększenia ilość sprzedaży węgla.

Pod numerem 539 075 660 będzie można zgłaszać zapotrzebowanie na węgiel i pod tym numerem będzie prowadzona weryfikacja nabywców i rejestracja.

Ponadto w ramach sztabu kryzysowego „Bezpieczna Zima” mają być organizowane na każdym osiedlu tzw. Wyspy Ciepła, gdzie mieszkańcy będą mogli się ogrzać. Takich miejsc będzie 11. Mają być uruchomione od 8.00 do 18.00. Będą one uruchomione w momencie, gdy wystąpią silne mrozy i o ich uruchomieniu wydawane będą specjalne komunikaty. (Będziemy na bieżąco informować, gdy te Wyspy Ciepła będą uruchamiane.)

Miasto Ostrów chce również zwiększyć pulę tzw. dodatków specjalnych do 1 mln. zł. Kwota zasiłku celowego w przypadku osób samotnych ma wynosić to 776zł, a w przypadku osób w rodzinie maksymalnie 600zł na osobę. Wnioski mają analizować pracownicy MOPS. Zwiększenie puli na te dodatki muszą przegłosować jeszcze ostrowscy radni.

Uruchomiona zostanie też specjalna infolinia oraz uruchomiona zostanie sieć wolontariatu.
Subscribe
Powiadom o
4 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments

Mowa była o węglu jak się nie ma pojęcia nie należy zabierać głosu.misal za 2600 to kpina tańszy jest na skladach

słyszałem i czytam, że to węgiel, a nie miał.

2600 za tonę miału ? buhahahahahahahahaha

Miał 24MJ za 2600zł? chyba kogoś powaliło. Na każdym składzie w Ostrowie jest taniej i lepszy. Na KAŻDYM. Ciekawe kto chce na biednych mieszkańcach zarobić ?