22 tysiące 47 osób – tyle osób odwiedziło Muzeum w Lewkowie – Zespół Pałacowo-Parkowy w ciągu ostatniego roku. 3 października minął rok od zakończenia trwającej cztery lata gruntownej modernizacji zabytku i rozpoczęcia działalności muzeum w nowej odsłonie.

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem modernizacji był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Pałac na parterze stał się muzeum, na I piętrze powstały pomieszczenia edukacyjne, a piwnice przeznaczono na cele usługowo-gastronomiczne.

– W ciągu tych 365 dni w Lewkowie odbywały się koncerty w sali balowej i plenerowy, festyn rodzinny, wycieczki przyrodnicze, warsztaty plastyczne, herbowe, kulinarne po zajęcia tworzenia mydeł z lekcją o  higienie dawnych czasów oraz zajęcia zielarskie, ceramiczne czy czesania lnu. W muzeum zorganizowaliśmy dotąd 7 wystaw, a kolejne 3 przed nami. W tym czasie nawiązaliśmy współpracę z wieloma instytucjami muzealnymi z całego kraju m.in. z Muzeum w Rogalinie czy Dobrzycy. Pracujemy nad publikacjami dotyczącymi rodziny Lipskich i Lewkowa, ponieważ muzeum w Lewkowie co prawda działa od końca lat 90, jednak do teraz nie dorobiło się monograficzne publikacji – mówi dyrektor Muzeum w Lewkowie Sylwia Nowicka.

W Muzeum w Lewkowie do tej pory zorganizowano wystawy czasowe „Niepoważne kolaże” Wisławy Szymborskiej, wystawa fotografii ulicznej Fujifilm Foto; w Dawnej Wozowni prezentowane były obrazy tenora Wiesława Ochmana. Dzięki nawiązaniu współpracy z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego do Lewkowa przyjechała interaktywna wystawa „Wszystko jest liczbą”. W Pałacu Lipskich prezentowana była także wystawa poświęcona Konstytucji 3 Maja, udało się także pozyskać z Archiwum Akt Dawnych kopię Konstytucji 3 Maja. Obecnie można oglądać aż trzy czasowe wystawy – jedna poświęcona historii powstania Franklinowa w 200 rocznicę ustawy uwłaszczeniowej „Z Gręblowa do Lewkowa”, „Obecność rodziny Radziwiłłów w życiu kulturalnym Berlina” oraz w budynku wozowni wystawa drzew genealogicznych Ostrowskiego Towarzystwa Genealogicznego.

Zobacz również: 1,5 % podatku na rzecz OPP. Takie kwoty z PIT-ów otrzymały Organizacje Pożytku Publicznego z Ostrowa i powiatu ostrowskiego

Zobacz również: Spacerowali po parku w Lewkowie i robili zdjęcia
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments