Młodzi ostrowscy wynalazcy nagrodzeni. Za nami VI edycja TECHNO-GRANTÓW

0

W nKlubie odbyło się podsumowanie tegorocznego konkursu dla młodych wynalazców ze szkół prowadzonych przez Powiat Ostrowski. To już szósta edycja TECHNO-GRANTÓW.

Organizowane przez Powiat Ostrowski TECHNO-GRANTY to chyba jedyna w Wielkopolsce tego typu forma wsparcia młodych wynalazców.

Młodzież mamy niezwykle zdolną kreatywna i twórczą. TECHNO-GRANTY traktujemy jako dobrą inwestycję w młodych ludzi. To są przez Was uczciwie zarobione pieniądze i myślę, że dobrze je w siebie zainwestujecie. Gratuluję także opiekunom – powiedział Paweł Rajski starosta Ostrowski.

W tym roku przyznano następujące nagrody w ramach VI edycji TECHNO-GRANTÓW.

Pierwsze wyróżnienie w kategorii TECHNO-INNOVATOR otrzymał projekt pt.  „Zdrowa żywność przez cały rok? TAK – kapsuła hydrobioniczna – Salwinia”

Uczestnicy to uczniowie kilku szkół: Karolina Błaszczyk – III LO, Karol Wieczorek – ZST oraz Jan Szydłowski – I LO Opiekunowie: Tomasz Szydłowski, Marcin Grzybek – III LO.Uczniowie w nagrodę otrzymali czek na 1000 zł.

Projekt polegał na przeprowadzeniu badań optymalizacji wzrostu roślin i stworzenie kapsuły bionicznej do domowej (pokojowej) uprawy zdrowych nowalijek przez cały rok. Stworzona kapsuła bioniczna „Salwinia” optymalizuje proces wzrostu poprzez zastosowanie automatyki i sterowania mikroprocesorowego.

Drugie wyróżnienie w tej kategorii otrzymał projekt pt. SpotBot – Robot inspekcyjny.

Projekt autorstwa Bartłomieja Owczarza ucznia ZST. Opiekun projektu: Paweł Sobczak. Nagrodą dla zwycięzcy jest 1000 zł.

Roboty w najróżniejszych postaciach zastępują człowieka w celu ułatwienia mu pracy, optymalizacji czasu, czy pracy w warunkach zbyt niebezpiecznych dla ludzi. Urządzenia te budowane są nie koniecznie do jednego celu. Raz może to być transport przedmiotu z ciasnego kanału, a innym razem zabezpieczenie ładunku wybuchowego w miejscu publicznym. SpotBot to robot inspekcyjny przystosowany do zadań specjalnych i nie zawsze osiągalnych dla człowieka. Jego kompaktowa budowa oraz wysokie osiągi mają sprawić, że poradzi on sobie z wieloma zadaniami. Główną cechą wyróżniającą ten typ robota jest stosunek jego zaawansowania do ceny produkcji, gdyż praktycznie wszystkie komponenty są dostępne w Internecie.

Tytuł Vice TECHNO-INNOVATOR, czyli drugie miejsce otrzymał projekt pt. Stanowisko do nauki programowania sterownika PLC z panelem HMI oraz falownikiem.  

Autorstwa uczniów ZST: Mikołaja Koło, Mikołaja Kłakulaka, Filipa Szafraniaka.Opiekunem był Paweł Sobczak. Nagrodą był czek na 2500 zł.

Celem projektu było wykonanie stanowiska do nauki programowania sterownika PLC z panelem HMI oraz falownikiem do asynchronicznego silnika trójfazowego, sterującego ruchem taśmy sortownika. Praca to kompletne stanowisko do programowania PLC w szkołach, na którym uczniowie będą mogli wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę teoretyczną. Dzięki napisanej aplikacji desktopowej uczeń będzie wykonywał przygotowane oraz zaprogramowane przez nas zadania i ćwiczenia, które przygotują go do przyszłej pracy z prawdziwymi maszynami w przemyśle. Odbyte ćwiczenia pozwolą uczniom na pisanie i wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych programów.

I miejsce i tytuł TECHNO INNOVATORA otrzymał projekt: eKelner – samoobsługa i zamówienia online w restauracjach.

Autorzy i uczestnicy: Dawid Kaniewski, Michał Grzempowski, Kacper Pijacki – uczniowie ZST, którzy pracowali pod opieką Anny Opłockiej. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu było 4500 zł.

Przedmiotem pracy konkursowej jest wykonany i zaprojektowany System e-Kelner, który jest nowoczesnym systemem składania zamówień w barach/restauracjach/kinach i odbioru zamówionych dań przez klienta w sposób całkowicie bezkontaktowy. System składa się z e-Kiosku, aplikacji internetowej oraz e-Boxu. Autorzy w swojej pracy zastosowali szereg nowoczesnych rozwiązań, jak choćby bezprzewodowe standardy komunikacyjne, wykorzystanie wielordzeniowego mikroprocesora czy mikrokontrolera o zaawansowanej funkcjonalności. A autorskie, dedykowane urządzeniom e-Kelner oprogramowanie umożliwia ciągły rozwój systemu i poszerzanie dostępnych funkcji.


W kategorii TECHNO-KREATOR wyróżnienie otrzymał projekt pt.: Inteligent Mirror.

Uczestnicy projektu: Szymon Marciniak, Sebastian Dolata, Wiktor Dembny – ZST. Opiekun: Wojciech Płóciennik.Nagrodą był czek o wartości 1000 zł.

Innowacyjny projekt mający na celu zwiększenie funkcjonalności podstawowego wyposażenia domu, jakim jest lustro. Inteligent Mirror umożliwia wyświetlanie podstawowych informacji takich jak bieżąca data, godzina, prognoza pogody, czy nagłówki z poczty elektronicznej. Wbudowany system rozpoznawania twarzy umożliwia personalizację ustawień i dostosowanie przekazywanych danych do bieżącego użytkownika. System umożliwia integrację z innymi urządzeniami zainstalowanymi w domu np. zarządzanie oświetleniem, roletami zewnętrznymi czy systemem multimedialnym. Obsługę lustra zapewniają proste gesty wykonywane przez użytkownika.

Drugie wyróżnienie otrzymał projekt: Fantomy do podwiązywania naczyń.

Uczestnicy: Agnieszka Maciejewska, Sandra Smog, Weronika Pestka – ZSP CKU w Przygodzicach. Opiekunem projektu była Eliza Piaskowska. W nagrodę otrzymali czek na 1000 zł.

Celem projektu było stworzenie 10 fantomów do ćwiczeń dla klas o profilu Technik Weterynarii. Znajomość skutecznych metod hemostazy i ograniczenia śródoperacyjnej utraty krwi ma kluczowe znaczenie dla powodzenia zabiegu chirurgicznego. Warsztaty prowadzone z uczniami na stworzonych przez nich fantomach znacznie podniosą poziom umiejętności przyszłych techników weterynarii. Fantomy ułatwią uczniom perfekcyjne podwiązywanie naczyń krwionośnych, zakładanie pętli kastracyjnych oraz różnego rodzaju przewiązek.

I miejsce i tytuł TECHNO-KREATOR otrzymał czworonożny robot kroczący – „Eliot”.

Uczestnicy: Jakub Zmyślony, Bartłomiej Jarczak- ZST. Opiekunem był Sławomir Szymanowski. Nagrodą dla zwycięskiego zespołu było 4500 zł.

Czworonożny robot kroczący, to projekt zakładający stworzenie robota, który poruszałby się na trójstawowych kończynach. Pomysł na urządzenie został zaczerpnięty od firmy Boston Dynamics, która po wielu latach eksperymentów i testów wytworzyła konsumencką wersję robota. Dzięki zespołowi kamer i czujników robot mapuje otoczenie – potrafi omijać przeszkody, oraz wchodzić po schodach. Celem, który nam przyświecał, przy realizacji naszej wersji robota, było opracowanie projektu open-source, którego wytworzenie nie wiązało by się z wysokimi kosztami, co udało się osiągnąć dzięki temu, że części zostały wydrukowane na drukarce 3D, oraz użyciu łatwo dostępnych komponentów i podzespołów elektronicznych. Oprogramowanie napisane przez nas także zostanie udostępnione na otwartej licencji, co pozwoli innym osobom na użycie kodu w swoich projektach.


W kategorii TECHNO-IDEA projektowi I miejsce i tytuł TECHNI IDEA otrzymał projekt pt. Amatorski satelita typu CUBESAT.

Uczestnicy: Bartłomiej Jarczak, Maciej Siedlecki, Dominik Kołodziej, Jakub Zmyślony – ZST. Opiekun: Sławomir Szymanowski. W nagrodę otrzymali 4500 zł.

Jest to rodzaj sztucznych amatorskich nanosatelitów o standaryzowanych rozmiarach. Nasza praca zakładała stworzenie projektu programu na zajęcia dydaktyczne z zakresu informatyki, elektroniki i druku 3D. Jako motyw przewodni wybraliśmy satelitę, ponieważ jego budowa wydała nam się ciekawa i satysfakcjonująca ze względu na konfrontację z prawdziwymi problemami związanymi z budową satelity oraz finalnie zbudowanie od podstaw przez uczniów amatorskiego satelity typu CubeSat.

Zobacz również: Za nami VII Regionalne Targi Biznesu i Przedsiębiorczości
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments