Podczas ostatniej sesji rady miejskiej radny Jakub Paduch złożył interpelacje w sprawie redukcji zużycia plastiku w jednostkach podległych miastu oraz rozpoczęcia akcji promocyjnej ostrowskiej kranówki.

 

W złożonej interpelacji Jakub Paduch zwraca uwagę, że zgodnie z przyjętą przez Parlament Europejski tzw. dyrektywę antyplastikową do 2021 r. powinna nastąpić eliminacja takich plastikowych produktów jak słomki, plastikowe sztućce czy naczynia. Do 2029 r. ma ona natomiast spowodować zbiórkę i recykling aż 90% plastikowych butelek jednorazowego użytku.

Dlatego też proponuje zacząć od miejskich instytucji – „Stąd zwracam się do Pani Prezydent, ale i zarazem do Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej, czy istnieje możliwość wycofania z użycia w Urzędzie Miejskim i Radzie Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego oraz jednostkach podległych, jednorazowych plastikowych kubków, naczyń i sztućców, a także maksymalnej redukcji zakupu napojów w jednorazowych opakowaniach z plastiku?”

Jednocześnie radny proponuje rozpocząć – „akcję promocyjną ostrowskiej kranówki, która jakościowo nie odbiega od butelkowanej wody mineralnej, dostępnej w sklepach. Takie akcje z powodzeniem prowadzą już inne samorządy, a przynosi to im oraz mieszkańcom ogromne korzyści choćby z prostego względu, że 1000l wody z kranu, w przypadku naszego miasta kosztuje nieco ponad złotówkę więcej, niż większość sklepowych, 1,5-litrowych butelek.”

Elementem który ma również pomóc w odzyskiwaniu plastikowych butelek jak czytamy w złożonej interpelacji powinno być również wprowadzenie pilotażowego automatu wydającego kilka groszy za każdą wrzuconą plastikową butelkę.

 

 
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments