Dzisiaj na ostrowskim wysypisku symbolicznie posadzono sadzonki drzew, które mają niwelować skutki negatywnych zjawisk jakie powoduje Regionalny Zakład Zagospodarowania Odpadami w Ostrowie Wielkopolskim. Mają one poszerzyć pas zieleni otaczający ostrowskie wysypisko.

W ramach nowych nasadzeń na terenie RZZO ma zostać posadzone 2000 sadzonek drzew.

–  To nie jest akcja symboliczna tylko i wyłącznie na potrzeby Święta Drzewa, ale jest to akcja jedna z wielu, która ma doprowadzić do tego, żeby uciążliwości funkcjonowania Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami były mniejsze – mówi wiceprezydent Mikołaj Kostka. – Ktoś kiedyś podjął decyzję, że zakład ma powstać w tym miejscu. Nie przeniesiemy go i nie zneutralizujemy dostępnymi środkami, instalacjami uciążliwości związanych z dostarczaniem tych odpadów, a następnie właściwym ich przetwarzaniem, ale spółka czyni szereg działań poza tymi dzisiejszymi, które mają te uciążliwości zmniejszyć, zminimalizować.

Pakiet rozwiązań, które zostały już wdrożone lub w najbliższym czasie będą wdrażane na ostrowskim wysypisku, ma zostać zaprezentowany mieszkańcom w najbliższym czasie.

– Od kilku miesięcy jesteśmy w stałym kontakcie z Radą Osiedla i jednym z tematów, który jest poruszany są pojawiające się co jakiś czas uciążliwości odorowe – mówił prezesa RZZO Andrzej Strykowski. – Podjęliśmy szereg przedsięwzięć, które mają minimalizować to zjawisko. Jednym z przedsięwzięć może nie bezpośrednio działającym na minimalizację tego problemu jest pomysł nasadzenia blisko 2000 drzewek w siedzibie naszej spółki.

W ramach nasadzeń mają zostać posadzone drzewa liściaste m.in. dęby, klony, które mają chronić teren wysypiska przed niekorzystnymi wiatrami roznoszącymi nieprzyjemny zapach oraz poszerzyć pas zieleni odgradzający wysypisko od miasta.

– Ta akcja nie rozwiąże wszystkich problemów, ona ma także wymiar ekologiczny – mówi wiceprezydent Mikołaj Kostka. – Istotne jest, abyśmy propagowali takie akcje i ta akcja nie pokazuje również, że my nie dostrzegamy problemu. Wręcz przeciwnie. My jesteśmy świadomi, że pewne problemy związany z funkcjonowaniem w granicach administracyjnych miasta wysypiska będą się pojawiały. Naszą rolą jest szukanie wszystkich dostępnych mechanizmów, prawnych, technologicznych, aby niwelować te skutki.

Zobacz również: Stan jakości i poziom zanieczyszczenia powietrza w Ostrowie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments