W Ostrowie Wielkopolskim na nowoczesne oświetlenie LED zostanie wymienionych blisko 600 punktów świetlnych dzięki pozyskaniu dofinansowania przez spółkę Oświetlenie Uliczne i Drogowe.

Spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe, w której miasto Ostrów Wielkopolski jest drugim co do wielkości udziałowcem, pozyskała ponad 40 milionów złotych dofinansowania na wymianę oświetlenia ulicznego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Przedsięwzięcie realizowane będzie w 61 gminach, w tym także w Ostrowie Wielkopolskim.

– Nasz wniosek uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną, czego wynikiem było podpisanie umowy na dofinansowanie wskazanych przez nas modernizacji. Przedsięwzięcie realizowane będzie na terenie aż 61 gmin. W tym programie jest to projekt o największej liczbie modernizowanych punktów świetlnych, a zarazem o największej wartości w Polsce – szacujemy ją na ponad 40 milionów złotych – mówi Maciej Witczak, prezes spółki Oświetlenie Uliczne i Drogowe.

Spółka realizować będzie zadania w 2021 i 2022 roku. W Ostrowie Wielkopolskim 588 starych punktów świetlnych zastąpionych zostanie nowymi oprawami LED (zamontowane zostanie też 10 dodatkowych). Nowe oświetlenie znajdzie się na ulicach:

– Al. Słowackiego – 137 szt.,

– Krotoszyńska – 98 szt.,

– Dembińskiego – 2 szt.,

– Poznańska – 60 szt.,

– Wysocka – 16 szt.,

– Kamienna – 25 szt.

Powyższe prace wykonane zostaną w etapie pierwszym (tj. marzec – kwiecień 2021 r.). Etap drugi (tj. okres styczeń – luty 2022 r.):

– Radłowska – 19 szt.,

– Limanowskiego – 45 szt.,

– Wrocławska – 113 szt.,

– Kopernika – 8 szt.,

– Odolanowska – 65 szt.

Wymienionych zostanie także 48 słupów.

Prace będą polegać na wymianie istniejących energochłonnych opraw oświetleniowych na energooszczędne oprawy LED, spełniających normy fotometryczne. Oprawy wyposażone będą w układy redukcji mocy wraz z systemem zarządzania oświetleniem ulicznym, co umożliwi ich zdalną kontrolę i monitoring. Wymienionych zostanie również część wyeksploatowanych słupów.

– Pierwszy pozytywny aspekt tej modernizacji to efekt ekologiczny – w zmodernizowanym obszarze zmniejszamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Drugi, to realny wpływ na miejskie finanse. Spółka szacuje, że to oszczędność energii elektrycznej na poziomie 70% – analogicznie, jak w przypadku wymiany ponad 2000 opraw na czterech ostrowskich osiedlach, którą realizowaliśmy w Ostrowie w 2017 i 2018 roku w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Tego typu inwestycje, przy rosnących cenach za energię elektryczną, są niezwykle istotne i pozwalają na szukanie oszczędności w miejskim budżecie – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.
ŹRÓDŁOUM Ostrów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments