W środę, 3 kwietnia odbyło się podsumowanie Konkursu Architektonicznego Starosty Ostrowskiego, któremu patronuje projektant Pałacu Myśliwskiego w Antoninie- Karl Friedrich Schinkel.

Konkurs, którego organizatorem, raz na dwa lata, jest Starosta Ostrowski nagradza prace w dwóch kategoriach. Obiektów które powstały na terenie Powiatu Ostrowskiego oraz zaprojektowanych przez ostrowian i zrealizowanych w całej Polsce. Wyjątkowość konkursu polega na tym, że fundatorem nagród jest Starosta, a prace są oceniane przez środowisko: architekci oceniają architektów.

– Spotykamy się dzisiaj z twórcami. Tymi, którzy Powiat Ostrowski zmieniają, kreują zupełnie inną rzeczywistość. Są takimi osobami, które nakreślają pewne trendy. Są również osobami z którymi miałem przyjemność przez wiele lat się spotykać, nieraz kłócić odnośnie kolorów, niektórych rozwiązań ale to co zawsze nas łączyło, to że chodziło o piękno naszych inwestycji, piękno naszego powiatu i to naprawdę nam się udało – mówił Paweł Rajski, Starosta Ostrowski i jak dodał. – Dumny jestem, że w Powiecie Ostrowskim jest to piata edycja tego konkursu.

Nagrodą jest statuetka. To dzieło autorskie ostrowskiego artysty plastyka Piotra Łopatki. Zmienia się materiał, ale zawsze nawiązuje do budowlanego klocka, od którego zaczyna się każda budowa.

W tym roku o nagrodę ubiegały się:

1. Budynek usługowy Ostrów Wielkopolski, ul. Strzelecka – projekt autorstwa architekta Mariusza Szczuraszka, współpraca architektoniczna Maciej Borecki, projekt wnętrz Paulina Walków.

2. Budowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim ul. Armii Krajowej. Autorstwa Radosława Torzyńskiego.

3. Dom Pomocy Społecznej Ostrów Wielkopolski ul. Staroprzygodzka. Autorzy Radosław Torzyński i Piotr Jański.

4. Budynek mieszkalny jednorodzinny, w miejscowości Wtórek Gmina Ostrów – projekt autorstwa Mariusza Jakubczyka.

5. Przedszkole Publiczne, Ostrów Wielkopolski ul. Dobra autor architekt Wiesław Motyl.

6. Budynek mieszkalno-usługowy, Ostrów Wielkopolski ul. Ledóchowskiego. Autor Wiesław Motyl.

7. Budynek mieszkalny jednorodzinny z częścią garażową „Dom przy lesie”’. Teren Powiatu Ostrowskiego. Autorki projektu Emilia Pietrzak Kuszyńska i Monika Kapturowska Nowak.

8. Budynek usługowy – salon i serwis samochodowy, Topola Mała ul. Odolanowska Gmina Ostrów. Autor Paweł A. Woźniak.

9. Pięć budynków mieszkalnych wielorodzinnych z infrastrukturą, Ostrów Wielkopolski ul. Grunwaldzka. Autor Paweł Woźniak.

W głosowaniu zwyciężył projekt, który4 razy otrzymał w głosowaniu najwyższą liczbę punktów, a trzy razy zajął drugie miejsce.

  Nagrodę Starosty Ostrowskiego „im. Karla Friedricha Schinkla” otrzymał budynek usługowy DEA MED Ostrów Wielkopolski, ul. Strzelecka – projekt autorstwa architekta Mariusza Szczuraszka.

  Zgodnie z regulaminem Starosta Ostrowski ma prawo przyznać w poszczególnych kategoriach nagrodę specjalną i z takiego przywileju w tym roku skorzystał podwójnie. Po raz pierwszy zdarzyło się, że dwa obiekty ex aequo zdobyły tę samą liczbę punktów i zajęły drugie miejsce.

  Nagrodę Specjalną Starosty Ostrowskiego w konkursie Architektonicznym „im Karla Friedricha Schinkla” otrzymały:

  Budynek mieszkalny jednorodzinny, w miejscowości Wtórek Gmina Ostrów – projekt autorstwa Mariusza Jakubczyka.

  Budowa Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Ostrowie Wielkopolskim ul. Armii Krajowej. Autorstwa Radosława Torzyńskiego.


  Druga kategoria to Ambasador Ostrowskiej Architektury dla projektów przygotowanych przez architektów z terenu Powiatu Ostrowskiego, a zrealizowanych w całej Polsce.

  A w tym roku o tę nagrodę ubiegały się:

  1.Budynki z przeznaczeniem biurowo socjalnym w zabudowie zagrodowej na potrzeby gospodarstwa rolnego, miejscowość Szulce Gmina Opatówek. Autor Mariusz Jakubczyk.

  2. Kościół pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej, w Ostrzeszowie architekt Radosław Torzyński.

  3. Budynek Urzędu Gminy w Kotlinie. Autor Wiesław Motyl.

  4. Budynek biurowy wraz z infrastrukturą ,,Busness Well’’ w Poznaniu. Zespół autorów Marcin Szeląg i Włodzimierz Cybułka.

  5. Centrum Handlowe wraz z zagospodarowaniem terenu w Suwałkach. Zespół autorski Marcin Szeląg Włodzimierz Cybulka.

  6. Budynek handlowo-usługowy – salon i warsztat samochodowy wraz z zapleczem w Kaliszu. Autor Paweł Woźniak.

  7. Przyszkolna kryta pływania wraz z rozbudową szkoły, Żmigród. Autor Piotr Dominiczak.

  8. Przedszkole nr 4 w Bielsku Białej. Autorzy Piotr Dominiczak i Marcin Rześniowiecki.


  Zwycięski projekt, cztery razy otrzymał najwyższa ilość punktów.

  Nagrodę Starosty Ostrowskiego „Ambasador Ostrowskiej Architektury otrzymało Przedszkole nr 4 w Bielsku Białej. Autorzy Piotr Dominiczak i Marcin Rześniowiecki.

  Nagrodę Specjalną Starosty Ostrowskiego w konkursie Architektonicznym „im Karla Friedricha Schinkla” otrzymał:

  Budynek biurowy wraz z infrastrukturą,,Busness Well’’ w Poznaniu. Zespół autorów Marcin Szeląg i Włodzimierz Cybułka. Zapraszam autorów oraz inwestora Dominikę Flaczyk.
  Subscribe
  Powiadom o
  0 komentarzy. Dodaj swój....
  Inline Feedbacks
  View all comments