3 maja obchodzimy Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. O godzinie 12.00 w Ostrowie odprawiona została Msza Św., a następnie odbyły się uroczystości pod pomnikiem Kardynała M. Halki – Ledóchowskiego.

Msza Święta odprawiona została w Konkatedrze w intencji Ojczyzny i Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Następnie przy pomniku ks. kard. M. Ledóchowskiego, wzniesionym jako wotum  Wielkopolski za odzyskaną wolność po latach zaborów złożone zostały kwiaty oraz odśpiewano pieśni patriotyczne.

– To jedno z najważniejszych Polskich świąt państwowych. Mijają 233 lata od przyjęcia przez sejm dokumentu, który porządkował ustrój państwa i był próba ratowania słabnącej Rzeczypospolitej. To był doniosły akt prawny wyprzedzający swoją epoką. Pierwsza w Europie i druga po Amerykańskiej Konstytucja na świecie. Każdy rok oddala nas od tamtych wydarzeń i dla wielu to odległa historia, ale rzeczywistość wokół uzmysławia nam jaką wagą, dla nas współczesnych mają tamte rozwiązania. Wielkość i znaczenie Konstytucji wynikały nie z objętości ale merytoryczności zawartej w kilku zaledwie rozdziałach przygotowanych przez grupę reformatorów – mówił podczas dzisiejszych uroczystości Paweł Rajski, Starosta Ostrowski.

Zobacz również: Mają pomagać znaleźć wolne miejsce parkingowe w Ostrowie
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments