Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Niezłomnych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy corocznie 1 marca. Jest to święto państwowe poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy od 2011 i zostało ustanowione w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. Byli oni w kierownictwie ostatniej ogólnopolskiej konspiracji.

W Ostrowie Wielkopolskim uroczystości rozpoczną się dzisiaj, 1 marca o godzinie 9.00 złożeniem kwiatów i zniczy pod tablicą na ścianie kościoła poświęconej „Pamięci dowódców i żołnierzy kontynuatorów Polskiego Państwa Podziemnego, żołnierzy wyklętych z Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej WARTA”. Następnie uczestnicy uroczystości udadzą się na ulicę Sienkiewicza, gdzie złożą kwiaty i znicze pod tablicą znajdującą się na budynku dawnej siedziby Milicji upamiętniającą „Pomordowanych, Więzionych i Prześladowanych w latach Terroru Stalinowskiego”.

Kolejnym punktem będzie budynek przy ulicy Sienkiewicza 9, w którym powołano Sztab Dowodzenia W.P. Wielkopolskiej Samodzielnej Grupy Ochotniczej WARTA.

W niedzielę, 3 marca, odbędzie się natomiast VII edycji Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Bieg Tropem Wilczym, który odbędzie się również w 360 miastach naszego kraju. W Ostrowie w tym dniu o godzinie 12.00 wystartuje bieg główny na dystansie 1963 m, a następnie bieg dodatkowy na dystansie 8 km.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments