W mediach społecznościowych na profilu wsi Wysocko Wielkie opublikowana została informacja o sprzeciwie wobec planów budowy w tej miejscowości farmy fotowoltaicznej.

– Musimy wnieść stanowczy sprzeciw budowie farmy fotowoltaicznej w centrum Wysocka Wielkiego. Farma fotowoltaiczna ma powstawać na terenach byłej ziemi kościoła koło cmentarza w centrum Wysocka Wielkiego. Ogrom tej inwestycji pokazano na załączonych zdjęciach na naszym profilu, mowa o inwestycji na powierzchni około 10 hektarów czyli 100 tysięcy metrów kwadratowych!!! – czytamy w opublikowanym wpisie.

Jak zaznaczają również organizatorzy akcji – Nie istnieją na dzień dzisiejszy badania potwierdzające szkodliwość tak wielkich farm fotowoltaicznych dla zdrowia człowieka, ale przecież na początku rozwoju elektrowni wiatrowych również tak było. Natomiast dziś wiemy, że ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie i samopoczucie człowieka przepisy tzw. ustawy wiatrakowej zakazują budowy wiatraków w odległości 700 metrów od zabudowań mieszkaniowych, co w niedalekiej przyszłości może spotkać również Nas.

Ponadto jak zostało to wymienione w opublikowanej informacji:

  • Na podstawie informacji z podobnych inwestycji wiemy, że mogą się pojawiać zakłócenia, skoki energii elektrycznej w sieci, które dla domów jednorodzinnych mogą skutkować przerwami w dostawie energii elektrycznej a nawet przepaleniem się urządzeń gospodarstwo domowego. Co szczególnie może dotykać domy ze starą instalacją elektryczną.
  • Utrata wartości ziemi i domów. Każdy mieszkaniec czy właściciel ziemi sąsiadujący z farmą fotowoltaiczną straci. Kto będzie chciał kupić działkę i budować dom koło 10 hektarowego lustra paneli?
  • Hałas. Panele fotowoltaiczne montowane w gospodarstwach domowych nie generują nadmiernego hałasu, natomiast w przypadku farm fotowoltaicznych praca inwerterów jest już słyszalna.
  • Naturalne środowisko. W obszarze granic Wysocka Wielkiego i Małego w miejscu planowanej inwestycji farmy fotowoltaicznej można również zaobserwować Żurawie zwyczajne, ptaki te oraz ich siedliska w Polsce objęte są ścisłą ochroną gatunkową. Stracimy ten widok bezpowrotnie.
źródło: facebook.com/wysockowielkie

– Absurdem tej sytuacji jest zlekceważenie zdania mieszkańców wsi w sprawie planowanej inwestycji. Stwierdzono, że wystarczającym sposobem poinformowania mieszkańców o budowie ogromnej farmy fotowoltaicznej jest umieszczenie wpisu na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Gminy. Ostatecznie o tak potężnej inwestycji w centrum Wysocka Wielkiego dowiadują się bezpośrednio trzy rodziny drogą pocztową. Nikt nie jest zobligowany do poinformowania mieszkańców ulicy Kościelnej, że po przeciwnej stronie ulicy zlokalizowana będzie ogromna elektrownia słoneczna – można przeczytać w opublikowanej informacji i jak zaznaczono dalej – Nie możemy się zgodzić, żeby regulacje związane z farmami fotowoltaicznymi działały na naszą szkodę, wyjdźmy temu na naprzeciw. Przywróćmy logikę i zdrowe myślenie. Powstanie farmy w centrum Wysocka Wielkiego to niedorzeczność. Odnawialne źródle energii są ważne dla naszej planety i gospodarki energetycznej, ale na obrębie gminy jest mnóstwo bardziej odpowiednich terenów pod takie przedsięwzięcia !!!


Do sprawy oczywiście będziemy jeszcze wracać.

Zobacz również: Wybitni polscy reportażyści gośćmi „Odysei Antonińskiej 2023”

Zobacz również: Przestępcy bez skrupułów. Okradziony został kolejny senior
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments