Siłownia to miejsce, gdzie można wzmocnić swoje mięśnie, zwiększyć wytrzymałość oraz poprawić ogólną kondycję fizyczną. Jednak dla osób początkujących, wchodzących na siłownię po raz pierwszy, wszystko może wydawać się niejasne i skomplikowane. Na szczęście istnieją instrukcje, które pomogą w wykonywaniu ćwiczeń i zwiększą skuteczność treningu. W tym artykule przedstawimy kilka przykładów, jak krok po kroku wykonać wybrane ćwiczenia.

Przysiad ze sztangą

Przysiad ze sztangą to podstawowe ćwiczenie na siłowni, które angażuje wiele mięśni nóg i pośladków. Jest to ćwiczenie skomplikowane, wymagające odpowiedniej techniki i kontroli nad ruchami. Aby wykonać przysiad ze sztangą:

 • Ustaw sztangę na stojaku tak, aby była na wysokości ramion.
 • Wyciągnij sztangę ze stojaka i przyłóż ją do barków.
 • Weź szerokie rozstawienie nóg, trochę większe niż szerokość barków, zwróconych lekko na zewnątrz.
 • Złóż kolana, opuszczając ciało w dół, jakbyś chciał usiąść na krześle. Trzymaj plecy prosto i niech kolana wyjdą nieco poza palce stóp.
 • Gdy kolana znajdą się w pozycji prostopadłej do podłoża, podnieś ciało do pozycji wyjściowej.

Pamiętaj, aby w czasie ćwiczenia trzymać głowę prosto, klatkę piersiową do przodu i plecy prosto. Unikaj nadmiernego wygięcia w dolnej części pleców. Ćwicz przysiady ze sztangą regularnie, zwiększając obciążenie stopniowo, aby uniknąć kontuzji i osiągnąć pożądany efekt. To oczywiście tylko przykładowe informacje na temat tego, jaki jest jeden ze sposobów na przysiady ze sztangą. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę SFD, gdzie dostępne są nie tylko informacje od innych użytkowników, ale udzielają się tam także prawdziwi eksperci, którzy wyjaśniają i pomagają w osiągnięciu lepszych efektów treningów w bezpieczny sposób. To wszystko znajdziesz pod adresem: https://www.sfd.pl/

Martwy ciąg

Martwy ciąg to ćwiczenie, które angażuje wiele mięśni, w tym plecy, uda, pośladki, mięśnie brzucha i ramiona. Jest to ćwiczenie wymagające siły, kontroli i umiejętności technicznych. Aby wykonać martwy ciąg:

 • Ustaw sztangę na ziemi, tak aby znajdowała się na wysokości kostek.
 • Stań przed sztangą, stopy w odległości zbliżonej do szerokości barków, zwrócone lekko na zewnątrz.
 • Weź sztangę w ręce, chwyt szeroki
 • Trzymaj sztangę blisko ciała, łokcie skierowane w dół, plecy proste i kolana lekko ugięte.
 • Zmień pozycję ciała, unieś sztangę do góry, prostując kolana i biodra.
 • Podczas podnoszenia sztangi, pamiętaj, aby unieść ją za pomocą mięśni nóg i pośladków, a nie pleców.
 • Gdy sztanga osiągnie szczytowy punkt, czyli położenie na wysokości uda, opuść ją powoli do ziemi, kontroli i uważając na postawę.

Podobnie jak w przypadku przysiadu ze sztangą, przy martwym ciągu należy zwrócić uwagę na postawę ciała, unikając nadmiernego wygięcia pleców. Ćwicz martwy ciąg regularnie, stopniowo zwiększając obciążenie.

Wyciskanie sztangi leżąc

Wyciskanie sztangi leżąc to ćwiczenie angażujące mięśnie klatki piersiowej, triceps i barków. Jest to ćwiczenie popularne wśród osób, które chcą zwiększyć siłę i objętość mięśni. Aby wykonać wyciskanie sztangi leżąc:

 • Połóż się na ławce treningowej, trzymając sztangę w chwycie nachwytem.
 • Umieść ręce na szerokości ramion, trzymając sztangę nad klatką piersiową.
 • Zegnij łokcie, opuszczając sztangę powoli do klatki piersiowej, unikając dotykania jej do skóry.
 • Następnie, prostuj ramiona i unieś sztangę do pozycji wyjściowej.

W czasie ćwiczenia należy pamiętać o utrzymaniu stabilnej postawy, zwracając uwagę na ułożenie pleców i klatki piersiowej. Ćwicz wyciskanie sztangi leżąc regularnie, zwiększając obciążenie stopniowo.

Wymienione ćwiczenia to oczywiście tylko kropla w morzu wszelkiego rodzaju ćwiczeń i sposobów na trening, jakie warto znać i uwzględnić w swoim planie treningowym. Jeśli chcesz poznać ich zdecydowanie więcej, a także znaleźć wytłumaczenie na rozmaite wyrażenia związane z ćwiczeniami i treningami, możesz skorzystać z leksykonu treningowego, który znajduje się na stronie SFD pod adresem: https://www.sfd.pl/lp/treningi-leksykon-treningow/

Podsumowanie

Ćwiczenia na siłowni wymagają odpowiedniej techniki i umiejętności, aby uniknąć kontuzji i osiągnąć pożądane efekty. Przysiad ze sztangą, martwy ciąg i wyciskanie sztangi leżąc to tylko kilka przykładów ćwiczeń, które można wykonać na siłowni. Pamiętaj, aby zawsze stosować się do instrukcji, dbać o postawę ciała i stopniowo zwiększać obciążenie. Dzięki temu trening na siłowni będzie skuteczny i bezpieczny.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments