I kwartał 2022 r. na rynku OC zakończył się kolejnym wyraźnym spadkiem cen w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego. Średnia składka OC obniżyła się o 12,2% i wyniosła 542 zł. Tak niskiej stawki obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego nie odnotowano od 2016 roku.

To największy kwartalny spadek cen od 2017 roku. Średnia cena OC w I kwartale 2022 roku była niższa o 75 zł niż w tym samym okresie 2021 roku. W perspektywie miesięcznej widać jednak, że spadki powoli wyhamowują.

– W ciągu pierwszych trzech miesięcy 2022 roku wysokość średniej składki z tytułu OC pojazdu obniżyła się o kolejne 4,1% w stosunku do poprzedniego kwartału. Na rynku utrzymuje się trend spadkowy, pomimo wyraźnych ostrzeżeń KNF i PIU o możliwym zachwianiu rentowności tego segmentu. W ostatnim czasie pojawiły się nieśmiałe próby racjonalizacji polityki cenowej ze strony wybranych graczy, jednakże okazały się one nietrwałe – zapewne z powodu obaw o utratę udziałów rynkowych. Z czasem rosnąca inflacja i coraz wyższa wartość szkód mogą zmusić do podwyżek również największe towarzystwa, bez których działania odwrócenie trendu spadkowego na rynku OC nie będzie mogło nastąpić – mówi Tomasz Masajło, prezes zarządu rankomat.pl.

Zobacz również: Jechali zbyt szybko w terenie zabudowanym
ŹRÓDŁOrankomat.pl
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy. Dodaj swój....
Inline Feedbacks
View all comments